To místo dárků sháněl hráče, měnil je stejně jako muže na trenérských postech. Teď nemusí.

Plzeň má extraligu skvěle rozjetou. Reprezentační přestávka zastihla celek Lasselsbergeru po třicítce odehraných zápasů na páté příčce, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play off.

Asi kacířská otázka. Nechybí vám trochu ten hektický kolotoč?
Myslíte starosti kolem trejdů? Tak ty mi nechybí. Rozhodně je příjemnější, když se tím nemusím zabývat. Veseleji se chodí i na zimák, ale beru to s chladnou hlavou. Stejně jako předtím ty potíže. Cítím, že jdeme dobrým směrem, ale jsme teprve za polovinou základní části. A ve sportu, dokud nejste v cíli, není nic jistého.
To jste vážně od září nemusel řešit žádné zásadní problémy?
Stále je co řešit. Někdy bych o tom chtěl napsat knížku. Tolik se toho stalo od chvíle, kdy jsem byl před čtyřmi roky požádán, abych se ujal vedení klubu a zasadil se o jeho celkové oživení. Nebyly to lehké časy a já věděl, že změna neproběhne hned. Vyhradil jsem si na to pět let a teď se plán blíží svému naplnění.
Zkuste být konkrétnější.
Prostě klub je ekonomicky stabilní, stadion po rekonstrukci vypadá k světu a daří se i mládežnickým kategoriím. Žáci sbírají medaile, v popředí extraligy jsou nyní i junioři a dorostenci, a k tomu by mohl přijít i nějaký výsledek týmu mužů. Což mě těší.
Ale vždyť jste hned při svém premiérovém roce v křesle prezidenta slavil s mužstvem postup do semifinále play off. Jenže pak následovala tři hubená léta.
Hm, ono fantastické vyřazení Pardubic, uvítání vítězného mužstva v noci po příjezdu do Plzně. To jsou silné zažítky, na které nikdy nezapomenu. Ovšem klubu ten nečekaný úspěch, daný momentálním vzepětím všech aktérů, příchodem Málka a dalších, paradoxně spíš uškodil. Najednou se zapomnělo, že tím skončila éra jednoho úspěšného mužstva a je nutné postavit nový tým. A to zvlášť v českých poměrech neuděláte za rok.
Věříte tedy, že běžící pátá sezona za vaší vlády bude úspěšná?
Z mužstva i lidí kolem něj mám zatím po všech stránkách dobrý pocit. Jako už dlouho ne. Ale už jsem to říkal, je to běh na dlouhé a ošidné trati.
Takhle optimistický jste byl i po startu, po té řadě infarktových zápasů končících v prodloužení nebo na nájezdy?
Tak pod vlivem předcházejících sezon, které poznamenal právě neúspěšný rozjezd, jsem tehdy měl malinko strach. Ale když už to byl asi osmý zápas, tak si člověk zvykl a fakt, že jsme doma zatím vždy bodovali, vnímám jako nesmírně cenný. I když na druhé straně takových zápasů je už asi třináct, a to by mohlo také stačit.
Zvlášť když je mezi nimi i pár utkání, dobře rozehraných, které Plzeň ztratila.
Většinou to bylo vinou hrubých individuálních chyb a já vím, že hráči to pocítili.
Rozdal jste pokuty?
Ne. Abych dal někomu pokutu, to už musí být. Ale pak se nerozpakuji. Spíš oba trenéři, jak Jiří Kučera tak Franta Černý, s hráči hodně mluví, vysvětlují jim dané věci.
Když se v úvodu soutěže nedařilo oporám Vlasákovi s Divíškem, nehlodalo vás, zda Plzeň není pro hvězdy skutečně zakletá?
Maximálně že je Plzeň po všech stránkách specifická. Vždť jsme týmem, který je druhý co do počtu nastřílených, ale i inkasovaných branek. Ale oběma zmíněným hráčům jsem věřil.
Jenže na internetu se hodně spekulovalo o výměně Vlasáka. A padala i další jména.
Až žasnu, co všechno se na netu objeví. Přitom my jsme žádná jednání ohledně trejdů hráčů nezačínali. Snad teď s výjimkou obránce Nikolova. Zájem byl ale z druhé strany. Třeba o Vlasáka stála Sparta a Litvínov. Nebyl ale důvod cokoliv měnit. Mužstvu se dařilo jako celku a řada hráčů nás svými výkony příjemně překvapovala.
Kteří třeba?
Určitě útočná trojka Důras, Vampola, Laš. Zvlášť dvacetiletý Laš zvládl přechod z první ligy do extraligy bravurně.
Zůstane v plzeňském kádru z Liberce zapůjčený obránce Lukáš Derner?
Hostování je platné do konce ledna. Nechci to zakřiknout, ale pokud se v Liberci nestane nic zásadního, měl by u nás zůstat.
A co Angel Nikolov?
Na devadesát procent se do Plzně nevrátí, i kdyby se Pardubice rozhodly, že jeho hostování po měsíční zkoušce neprodlouží.
Předsezonním cílem klubu byla účast v play off. Zůstane u něj, nebo jste laťku vzhledem k zatím lichotivé bilanci posunul výš, třeba k přímému postupu do čtvrtfinále?
Tak všichni bychom si to přáli. Skončit do šestého místa znamená mít v play off větší klid na rozjezd. A tým ukázal, že je schopen na tohle umístění dosáhnout. Přesto si po všech zkušenostech dál víc hlídám odstup od jedenácté první nepostupové příčky.
Blíží se Vánoce. Říkáte, že hráči vás mile překvapují, budete se jim to snažit o svátcích nějak oplatit?
Hráči jsou tam, kde mají být. Na postu, který odpovídá kvalitě kádru a tím i ekonomickému ocenění jeho členů. Všem klukům fandím, vždyť jsme téměř denně spolu. A moc bych si přál, aby uspěli. Ale to jen podtrhuje jejich povinnost odvést pro tým to nejlepší, co v nich je. I v čase Vánoc.