„S mančaftem se připravuju od čtvrtka a zpočátku vše vypadalo dobře. Jenže při nedělním tréninku se v nastřelené noze ozvala znovu ostrá bolest a nešlo pokračovat,“ uvedl Martin Straka.

V pondělí se proto podrobil v Praze speciálnímu vyšetření.

„Doktoři objevili v noze nějaký zánět, který je třeba dostat ven,“ oznámil neradostnou zprávu. „Musím být v klidu, beru antibiotika a víc se uvidí až při páteční konrole,“ nechtěl plzeňský kapitán spekulovat o tom, kdy by případně mohl znovu obout brusle.

„Může jít o pár dnů, nebo pro mě sezona také nadobro skončí,“ nevyloučil Straka ani nejhorší možnou variantu.

Pro hráče i plzeňský klub.

Ten totiž v létě s výrazným Strakovým přispěním překonal hrozbu krachu a poté se stal v přestihu překvapivým suverénem základní části extraligy.
Jenže záhy se rozběhnou boje v play off.

„Co bude, se teprve ukáže. Nějaký čas ještě zbývá,“ snaží se zůstat v klidu klíčový muž indiánské sestavy.

Do čtvrtfinále play off vstoupí Plzeň jako vítěz dlouhodobé fáze až 18. března. Předtím je na pořadu předkolo play off a na rozjezd po olympiádě zbývající dva zápasy základní části. „Před reprezentační pauzou to kluci beze mne zvládali přes měsíc a museli by si poradit i dál,“ utrousil Straka.

Bez svého vůdce se budou muset Plzeňští obejít už v závěru týdne, kdy cestují za přípravou do švýcarského Langnau. Tady se utkají s Fribourghem a následně už v rámci turnaje s Langnau a s jedním z dvojice Ženeva, Ambri Piotta.

„Zůstávám doma,“ potvrdil Straka. „Místo mě pojede Ivan Padělek, kterého jsme dopsali na soupisku v závěru přestupního termínu z prvoligového Tábora.“

Černé myšlenky pramenící z pokračujících zdravotních trablů pomáhá Strakovi zahnat ale zase hokej, byť ten s olympijským puncem. Třeba bitva Čechů s Rusy. „Parádní zápas, v tempu, nasazení, jen Rusáci byli o něco lepší,“ říkal olympijský vítěz z Nagana.

A nemyslí si, že by souboj nějak ovlivnil nečistě vypadající nájezd Ovečkina na Jágra, po němž následoval třetí ruský gól. „Faul to nebyl. Jarda malinko podklouzl a Ovečkin ho nachytal,“ vysvětlil Straka. „Spíš jsme zabrali pozdě, až když jsme prohrávali o dva góly. Pak jsme sice soupeře dostali pod tlak, vystrašili ho, ale vyrovnat jsme nestihli,“ ohlédl se za porážkou 2:4, která český tým poslala do osmifinále proti Lotyšsku. „To je schůdná cesta. Lotyše bychom měli porazit a ve čtvrtfinále nás potom čekají z favoritů relativně nejslabší Finové.“