Jen po dvou kolech a dvou porážkách byli v úvodu týdne od áčka Škody Plzeň vyhozeni trenéři Václav Baďouček s Milošem Říhou a týmu se ujala dvojice Petr Kořínek, František Bombic, podpořená šéfem klubu Martinem Strakou. Teď nový štáb čeká zkouška ohněm.

Cílem je urvat první body. Jenže Indiány čeká náročný restart, tři zápasy během pěti dní. Sérii zakončí Škodovka úterním derby s Karlovými Vary, v neděli jede na Spartu a teď v pátek se doma střetne od 17.30 s Pardubicemi.

„Všechno se seběhlo strašně rychle. Noví trenéři přinesli do kabiny jiný vítr. Je to impuls, aby se hráči ukázali, začali ještě víc makat a věřím, že to bude jen k lepšímu,“ prohlásil útočník a jedna z očekávaných opor týmu Petr Kodýtek.

Co bude nutné změnit, aby se Plzeň vzchopila?

Řečeno malinko v nadsázce asi všechno. První dva zápasy nám vůbec nevyšly a výkon byl špatný. Pár dní už na změnách pracujeme. Chce to začít od základů a makat naplno.

Dokážete pojmenovat příčiny rozpačitých výkonů bez obvyklé jiskry i bruslivého hokeje, který k Plzni v minulých sezonách patřil?

Chyběla střelba a byli jsme vyklepaní v obraně. A když si nevytvoříte soustavnější tlak, tak si přestáváte věřit i v útoku. Ale jak říkám, všechno se odvíjí od obrany. Věřím, že noví trenéři vnesou do hry potřebný řád a systém. Cítím z nich dobrou energii a věřím, že mužstvo zase naskočí.

Jenže není to jen o trenérech. Připouštíte, že i na straně hráčů nebylo vše v pořádku?

Jasně, že na ledě jsme my hráči. Chyby se staly asi na obou stranách, ale já už bych se v tom nechtěl patlat. Co bylo, bylo, nyní je důležité se koukat hlavně dopředu.

Restart ztíží Škodovce zápasy se silnými soupeři – Pardubicemi a Spartou.

Ano, jde o těžké zápasy. Jen pohled na soupisku Pardubic, na jména hráčů, které během léta přivedli do týmu, budí respekt. Ale pro nás je to zase o to větší výzva, stejně jako potom utkání na Spartě. Pokud dokážeme bodovat a nebo dokonce vyhrajeme, bude to pro nás obrovská vzpruha.

Petr Kořínek je výraznou osobností plzeňského hokeje a známý klubový patriot. Je to motivace i pro tým a vás osobně?

Určitě. Vždyť se jedná o jednu z největších hráčských ikon klubu. Má přirozený respekt, tým za ním půjde a věřím, že nás bude motivovat k dobrým výkonům. Mě předtím trénoval někdy v osmé třídě, takže už je to dávno, ale mám na to dobré vzpomínky.

S Pardubicemi přijede i Peter Čerešnák, do minulé sezony ještě váš spoluhráč. Jaké to bude střetnout se coby soupeři?

Divné. Asi jako předtím s Milanem Gulašem. Také Čero hrál v Plzni spoustu let, dobře se známe a s řadou kluků z týmu je stále v kontaktu. Ale patří to k hokeji.

Proč jít na zápas s Dynamem

Důvod číslo jedna, to jsou čerství lodivodi na plzeňské střídačce – někdejší útočník Petr Kořínek s Františkem Bombicem plus klubový šéf Martin Straka. A otazník, zda léčba šokem u týmu zabere. Zda nový trenérský štáb zahájí misi vítězně a zlomí neúspěšný vstup do soutěže. „Nervozita asi ne, ale nějaké napětí tam před prvním zápasem určitě bude,“ přiznal Petr Kořínek.

Nabité Dynamo. Škodovka by to s Pardubicemi neměla lehké ani pokud by byla v pohodě natož po převratu na střídačce. Jen výčet letních posil – mj. Will, Čerešňák, Hyka, Radil a Zohorna dává tušit, že stavitelé pardubického kádru nemuseli šetřit. Vysoké jsou i ambice klubu z východu Čech. Na úvod svěřenci trenéra Radima Rulíka urvali dvě výhry v prodloužení, v Kladně a následně doma s obhájci titulu z Třince.

Návrat Čera. Obránce Peter Čerešňák se postaví poprvé proti Plzni, kde prožil minulých šest sezon a vypracoval se ve špičkového beka. Teď slovenského reprezentanta čeká pikantní návrat do známého prostředí a nelehká úloha se utkat s bývalými spoluhráči.

Will zase doma. To gólman Roman Will ví, jaké to je chytat v rodném městě proti týmu, v němž hokejově vyrůstal. Zažíval to už coby brankář Liberce, teď si reprezentační gólman, který do Pardubic přišel z ruského Čeljabinsku, své zkušenosti po letech v zahraničí zase oživí.

Patnáctý ročník Plzeňského kardioběhu přitáhl na start 192 závodníků všech věkových kategorií.
Kardioběh v Plzni ovládli manželé Šmídovi, na devítce Šneberger