„Asi v deset ráno jsme přistáli a v půl jedenácté mi volali z Plzně, že pokud se budu cítit, tak večer nastoupím,“ líčil devatenáctiletý forvard. „Byl jsem sice nevyspalý, dva dny předtím jsem netrénoval, ale nechtěl jsem dělat fouňu,“ říkal mladý reprezentant.

Páteční pokoření Litvínova 8:4 si na ledě užíval i další člen dvacítky, obránce Jakub Jeřábek, a na střídačce byl i brankář Pavel Francouz.
Z Calgary jsme cestovali na dvě party a Kuba letěl den přede mnou, ale lehké to asi také neměl.

V tom utkání ale na vás nějaká unava z cestování ani z časového posunu znát nebyla.
Snažil jsem se, aby to tak bylo a tělo to skouslo. Dokonce jsem potom výborně spal a probudil se normálně. Až v sobotu po obědě na mě padl útlum a já usnul jako špalek.

Už během šampionátu jste se vyjadřoval kriticky k výkonům českého týmu. Je ve vás pořád to zklamání?
Určitě. V Kanadě jsme chtěli postoupit minimálně do čtvrtfinále a možná ještě kousek dál. A místo toho jsme bojovali ve skupině o záchranu.

V médiích se nyní rozebírají příčiny, co si myslíte vy?
Těžko soudit. Příprava nám totiž vyšla solidně, možná až moc, a nejspíš jsme si začali myslet, že to takhle dobré bude i na šanpionátu.

A Švédové vás hned na úvod šampionátu vyvedli deseti góly z omylu.
Ten debakl nás hodně srazil, ale pořád jsme si říkali – otřepeme se. Jenže s Finy jsme potom vedli o tři góly a nic. I v zápase o vše s Rusy to bylo přes padesát minut vyrovnané a stejně jsme prohráli. Ten problém byl nejspíš v našich hlavách.

V bojích o udržení už ale vše klaplo.
Ještě abychom se neudrželi mezi elitou. Vždyť už takhle to byla z naší strany ostuda.

Spravil jste si chuť alespoň tím hattrickem na závěr proti Slovákům?
Jen málo. O to vítězství jsme ale stáli. Pro většinu z nás šlo totiž o loučení s juniorskou reprezentací a bůhví, jestli se nám ještě někdy poštěstí zpívat po utkání českou hymnu.

A váš nejsilnější zážitek ze zámoří?
Obrovský zájem o hokej, který tam panuje. Třeba na náš zápas o udržení s Lotyšskem přišlo přes osm tisíc diváků. A lidé nás zastavovali i na ulici, na letišti.

Je to pro vás pobídka zkusit štěstí v některé ze zámořských soutěží?
To nyní neřeším. Jsem v Plzni spokojený. Máme skvěle rozjetou extraligu, pravidelně nastupuji, a to je pro mě podstatné.