Trofej si Škodovka pojistila v Brně výhrou s mistrovskou Kometou, kterou udolala 5:4 v nájezdech.

Přitom Indiáni už v průběhu divoké přestřelky věděli, že jejich rival Mountfield vyšel ve Vítkovicích zkrátka a na pohár by tak dosáhli i v případě porážky.

Co přináší vítězství v základní části extraligy: Plusy Prezidentský pohár a prémie milion korun využitelnou pro mládež
Účast v Lize mistrů
V play-off výhoda domácího prostředí v úvodních dvou utkáních všech sériíi v případném sedmém rozhodujícím zápase
MinusyVítěz základní části se až během předkola dozví soupeře pro čtvrtfinále a „vychladlý“ narazí na rozjetého a postupem nabuzeného protivníka.

V Brně se navíc museli obejít bez nejproduktivnějšího hráče soutěže Milana Gulaše, který se zranil těsně před olympiádou.

Po první třetině Západočeši prohrávali o gól, v prostřední části ale spustili kanonádu. Postupně skórovali Ondřej Kratěna, Petr Kodýtek, David Stach a Denis Kindl. A i když škodováci vedení 4:1 zase ztratili, nakonec brali dva body.

V rozstřelu tým podržel stejně jako v zápase brankář Miroslav Svoboda, vítězný nájezd proměnil Kratěna.

„Po tak dlouhé pauze urvat výhru se silnou Kometou a ještě na jejím ledě je zlaté,“ ocenil plzeňský trenér Ladislav Čihák.

„Je skvělé, že jsme vyhráli základní část. Pro hráče, ale i pro nás trenéry, je to povzbuzení a zároveň potvrzení, že jdeme dobrou cestou,“ řekl Čihák.

Za hlavní moment dovadního tažení Indiánů považuje kouč raketový vstup do soutěže.

V něm Plzeň drtivou ofenzivou kosila jednoho soupeře za druhým a prostřílela se do čela pořadí.

„S každou výhrou rostlo týmu opřenému o Míru Svobodu v brance sebevědomí a body jsme potom dokázali sbírat i v čase, kdy to herně nebylo tak dobré,“ bilancoval Čihák. „Teď ale nesmíme polevit,“ zdůraznil.

Podobně reagovali hráči.

„Prezidentský pohár je krásná trofej, ale zároveň nám připomíná, že se blíží play-off,“ řekl kapitán Petr Kadlec. „Takže jsme si pogratulovali a hned si řekli, že to hlavní je teprve před námi,“ uvedl jednačtyřicetiletý matador plzeňské defenzivy.

V pátek v 17.20 hodin nastoupí Škodovka k zápasu 51. kola v Liberci a základní část potom zakončí v neděli od 16.20 domácím soubojem se Zlínem. Při tomto duelu Indiáni převezmou Prezidentský pohár.

Zároveň mohou ještě promluvit do vrcholícího boje o přímý postup do čtvrtfinále, o který se rvou liberečtí Tygři i Valaši.

„My chceme dál vyhrávat a ke sto čtyřem bodům ještě nějaké přidat. To je nejlepší příprava na play-off,“ řekl Čihák.

Čtvrtfinále startuje za třináct dní a jistě první Plzeň v něm narazí na tým, který po předkole (začíná 6. března) zaujme osmou příčku. Jenže kdo to bude, je zatím ve hvězdách.

„Než se zabývat prognózami, raději se soustředíme na sebe. Na to, jak se co nejlíp připravit,“ prohlásil Ladislav Čihák.

Prezidentský pohár Pohár prezidenta Českého svazu ledního hokeje získává v extralize nejlepší klub základní části od ročníku 2009/10. Premiérově převzala trofej Škoda Plzeň, která ještě s Martinem Strakou v sestavě vybojovala 106 bodů. Následně ale Indiáni hned ve čtvrtfinále play-off vypadli s Libercem. Vyhrát základní část a k tomu mistrovský titul dokázali v historii české extraligy zatím jen čtyři kluby – Vsetín (2000/01), Sparta (2001/02), Třinec (2010/11) a naposledy Liberec v sezoně 2015/16. Tygři tehdy ziskem 118 bodů stanovili rekord základní části.