V minulé sezoně ještě hrdina Jihlavy při tažení do extraligy by měl nově v Plzni navázat v roli jedničky na Matěje Machovského a Marka Mazance.

„Udělám pro to maximum,“ hlásil rodák ze Vsetína a bývalý mládežnický reprezentant se zkušenostmi ze zámoří po prvním tréninku v novém působišti.

Škodovka sice zahájila už třetí týden přípravy, ale Svoboda i další hráči, mj. útočná posila Denis Kindl, měli povolený odklad.

Jak jste volno vyplnil? Užíval jste si oslavy postupu Jihlavy do extraligy?
Oslavy byly hezké, ale trvaly snad jen tři dny. Někdy si na to můžeme vzpomenout, ale teď už je to pryč. Co jsem si užil, byla dovolená. Rychle ale utekla a poslední dny byly hektické, samé zařizování. Tak snad to nyní bude klidnější.

Nevyčítali vám jihlavští fanoušci odchod do Plzně?
Ne, a ani nemohli. Jako hráč Třince jsem byl v Dukle jen hostem a nejspíš bych šel stejně jinam. Ale já chtěl hlavně odejít z Třince a ozvala se Plzeň. Vedení v Jihlavě o tom vědělo, takže žádný problém nebyl.

Jak se rodil váš přesun mezi Indiány na západ Čech ?
Nebylo to rychlé, ale přímé a rovné. Jsem za to rád už proto, že Plzeň jako jeden z mála klubů v extralize sází na mladé gólmany. Má tu odvahu a já se budu snažit za důvěru odvděčit svými výkony.

Přicházíte na pozici brankářské jedničky. Je to pro vás závazek, výzva?
Jde o hokej, takže nemá cenu dopředu říkat, jestli je někdo první nebo druhý. To se ukáže až na ledě a ještě víc v sezoně. Důležité je, aby šlapal tým a já se k tomu budu snažit přispět.

Přitáhla vás do Plzně i osobnost trenéra brankářů Rudolfa Pejchara, který stál za vzestupem Mazance i Machovského?
Určitě. Trenér Pejchar dokázal oba kluky někam posunout, což se u mladých gólmanů tak často neděje. V Třinci mě trénoval třeba Jarda Kameš a teď se potkám s další osobností. Těším se.

Tým Škodovky se výrazně obměnil. Sledoval jste změny v kádru?
Ani ne, stejně to neovlivním. Spíš se snažím soustředit na sebe. Věřím, že zkušené vedení klubu postaví tým schopný vyhrávat a bojovat v extralize vysoko.

Vaším parťákem v bráně bude, zdá se, Alexandr Hylák. Znáte se?
Víme o sobě z působení v první lize, blíž se poznáme až teď, ale neměl by to být problém.

Co vás kromě tréninků v nejbližší době čeká?
Musím si najít byt. Plzeň neznám, tak se chci nejdřív rozhlédnout. Nerad jezdím autem, tak budu hledat poblíž zimáku (úsměv).