Do ofenzivy Indiánů naskočil Jiří Novotný. Pětatřicetiletý forvard, pravák, se do nejvyšší české soutěže vrací po 16 letech na misích v NHL a KHL.

Zatím na měsíc.

„I když je dál ve hře zahraniční angažmá, nyní jsem v Plzni a nezaobírám se tím, co bude,“ prohlásil odchovanec Českých Budějovic a mistr světa z roku 2010.

Jaké jsou vaše první dojmy z Plzně?
Dobrý. V Lize mistrů jsme teď vyhráli dva těžké zápasy, našel jsem tu dobrou partu a na úrovni je i vše ostatní.

Trenéři vás nasadili do elitní lajny. Jak vám klape souhra s Milanem Gulašem a Václavem Nedorostem?
I když se známe, tak zatím nebyl prostor na nějaké vymýšlení. Vytvořili jsme si docela dost šancí, akorát jsme je neproměňovali. Stále je na čem pracovat.

V závěru minulé sezony jste se podrobil operaci kolena a dlouho jste byl mimo hru. Byla ta pauza znát?
Zápas jsem nehrál asi osm měsíců, takže jít hned na Fiňáky bylo těžký. Snažil jsem se o krátká střídání, ale i tak jsem toho měl plné zuby. V Luganu jsem se cítil už podstatně líp, ale pořád mi chybí timing a klid na holi. To přijde až s dalšími zápasy.

Jihočeši jsou i vaši dva kolegové z útoku. Co na to říkají ostatní spoluhráči?
Jasně, že si něco vyslechneme. Ale jsem rád, že s nimi hraju. Jsou to skvělí hokejisté, Guly možná nejlepší v extralize. Oba jsou v útočném pásmu silní na puku a já jsem se spíš staral o defenzivní práci a snažil se vyhrávat buly.

Byl právě Milan Gulaš tím, kdo vás postrčil k angažmá v Plzni?
Ve spojení jsem byl jak s Gulym, tak s Vencou Nedorostem a sondoval, jakou má plzeňský tým kvalitu, jak se trénuje a tak. Což při rozhodování hrálo roli.

A jak silná Škodovka je?
Až jsem překvapený, jak je mužstvo kvalitní. Před těmi lety jsem se v extralize potkával s Tomášem Vlasákem, Ondrou Kratěnou, ale mladší kluky jsem prakticky neznal. A na to, jak jsou někteří mladí, jsou hokejově hodně vyspělí.

S jakými pocity vyhlížíte návrat do extraligy?
Těším se a jsem rád, že jsem předtím mohl sehrát ty dva těžké zápasy. Skočit rovnou do extraligy by bylo složité. Na úvod nás čeká Liberec a potom venku Brno, nic lehkýho, ale máme se o co opřít.

Vybaví se vám nějaká vzpomínka na Plzeň z časů, kdy jste v extralize hájil dres Českých Budějovic?
Hm, to už je hodně dávno. Jako osmnáctiletý jsem dosáhl hahttricku proti Slavii, kterou vedl Růža (Vladimír Růžička). A tady v Plzni? Určitě bouřlivé prostředí.

A co vám jako Jihočechovi říká plzeňské pivo?
No, že po „plzni“ bolí míň hlava (smích).