Dvě branky vítězů vstřelil Tomáš Rolinek a navrch přidal asistenci. S třemi kanadskými body dokončili zápas i jeho spoluhráči Petr Ton (1+2) a Jaroslav Hlinka (0+3).

„Člověk se těchto zápasů při oslavách trochu obává. Ne nadarmo se říká, že hostující tým je pak trochu lépe připravený než domácí. Naštěstí dnes to všechno navazovalo a byla to hezká tečka na závěr hezkého dne. Utkání jsme zvládli a teď si užijeme společný večírek s legendami," prohlásil v rozhovoru s novináři Ton.

Oba celky nastoupily v rámci oslav v retro dresech a jen s reklamou ČKD a Škody. O slavnostní buly se před více než desetitisícovou návštěvou postaraly dvě velké persony historie českého hokeje Vladimír Zábrodský a Luděk Bukač.

Už po 93 odehraných vteřinách přišla potyčka Švrčka s hostujícím Dudou a domácí diváci ji doprovodili výmluvným skandováním, jímž pobízeli do akce obrovitého Kočího, bývalého bitkaře zámořské NHL. Právě Duda byl v hlavní roli v osmé minutě, kdy hráli Indiáni druhou přesilovku: ‚enfant terrible' extraligy orazítkoval tyč Pöpperleho branky.

Následně nevyužil šanci již při plném počtu hráčů na ledě Klimek, sám musel na trestnou lavici a třetí přesilovku již Plzeň využila zásluhou Pletkovy teče. V 15. minutě ale dokázal vyrovnat Ton, když se při signalizované početní výhodě zbavil protihráčů dvěma rychlými kličkami a střelou po ledě překonal Machovského. „První třetinu jsme ale odehráli špatně. Čtyři vyloučení, to nebylo dobré," řekl kouč vítězů Josef Jandač.

V nástupu do druhého dějství dohrávala Plzeň přesilovku, kterou sice nemohla stihnout za tři vteřiny zužitkovat, ovšem ze situace na ledě vytěžila i tak opětovné vedení, když se proti svému bývalému týmu trefil Kratěna. V 25. minutě vychytal při přesilovce Sparty Tona Machovský, ale nedlouho poté se po Tonově parádní přihrávce a Rolinkově snadném zakončení do prázdné branky radovali Pražané z vyrovnání.

Krátce před polovinou zápasu šla Sparta poprvé do vedení, když Kumstát nabil ideálně Pechovi a ten ranou do odkryté branky nezaváhal. Jen o 77 vteřin poté přidal gól na 4:2 tečující Rolinek po střele Tona a Škoda sáhla k oddechovému času. „Tam se utkání asi rozhodlo," uvedl Jandač. Vrátit hosty do hry mohl Indrák, jenže Pöpperle byl proti.

Zkraje třetí části měl pojistku na holi Ton, ale při oblíbeném blafáku do bekhendu mu kotouč sklouzl z čepele. Navýšit rozdíl ve skóre mohli poté i Pilař, Tomáš Rachůnek a Hlinka. Plzeň se již k většímu ohrožení domácí branky nedostala a se Spartou tak i potřetí v sezoně prohrála.

„Většinou to bývá pro týmy, které slaví, ošidné. A často to nedopadá moc dobře. My jsme hrozně rádi, že se nám to dnes povedlo, když byl takovýhle den Sparty," pochvaloval si Jandač.

Plzeň držela s favoritem krok, ale na body to nestačilo. „Vedli jsme 2:1, pak získala Sparta zbytečným vyloučením navrch. Přestože přesilovku nevyužila, během pěti minut nám pak nasázela tři branky a rozhodla o osudu utkání. I když jsme se snažili, neměli jsme na zvrat sílu," zhodnotil duel kouč hostů Milan Razým.

„Kluci podali až na jednoho hráče velmi dobrý výkon, ale na Spartu už to nestačilo," dodal Razým, patrně s narážkou na útočníka Radka Dudu, který byl vyloučeným hráčem Plzně před gólem Pražanů na 2:2.

HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. P. Ton (J. Hlinka, Rolinek), 26. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka), 30. Pech (Kumstát, Krejčík), 31. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka) – 11. Pletka (Vlasák, J. Jeřábek), 21. Kratěna (Holec, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: A. Jeřábek, Pešina – Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 10.122.

Sestavy:

Sparta: Pöpperle – Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát – P. Ton, J. Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, T. Rachůnek – Klimek, I. Rachůnek, Buchtele – Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Plzeň: Machovský – Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Marcel – Kratěna, Kašpařík, Holec – Duda, Vlasák, J. Sýkora – Indrák, Lev, Pletka – Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.