Hosté o svém úspěchu v T-Mobile Areně rozhodli ve třetí třetině, ve které dvakrát překonali brankáře Tomáše Dubu.

„Věděli jsme, že nás tady čeká velmi těžké utkání. Sparta hraje doma velmi dobře, proto jsme se na to připravili,“ chválil tým za odvedený výkon plzeňský trenér Jiří Kučera.

Do první šance utkání se dostal nejlepší střelec hostů Důras, ale jinak patřil úvod Spartě. Plzeňský brankář Málek byl ale pozorný a čisté konto uhájil i v první přesilové hře sparťanů, kdy nebezpečně pálili Štrba a Petr Nedvěd. Štrba zahrozil i v další početní výhodě, kterou navíc v závěru zdvojnásobil faulující Vampola.

Domácí sice pětadvacetivteřinovou výhodu dvou mužů v poli nevyužili, ale klasickou přesilovku již ano. Málka překonal Ton a připsal si sedmý gól v sezoně.

Nejproduktivnější hráč Sparty se mohl mezi střelce zapsat ještě v závěru první třetiny, kdy se prodral před plzeňskou branku, tentokrát však na Málka nevyzrál.

Ve druhé dvacetiminutovce si hru ve třech vyzkoušeli i domácí. Plzeň však přesilovku čtyři na tři ani následnou pět na tři nevyužila. Nejblíže vyrovnání byl kapitán Divíšek.

Ve 30. minutě mohl Petr Nedvěd přidat druhý gól, když rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení za faul Čakajíka na Netíka. Málek však Nedvědovu střelu vyrazil. Sparta tak jen dokumentovala, jak se trápí v koncovce. V uplynulých čtyřech zápasech dali svěřenci trenéra Výborného jen šest branek ze hry.

„Byla to otázka toho, kdo dá druhý gól. Nám se to nepodařilo, špatná koncovka nás teď v posledních zápasech provází. V Třinci jsme nedali ani jeden gól, dnes doma jeden a na to je těžké doma hrát,“ smutnil trenér František Výborný.

Pražanům včera navíc moc nešly ani přesilové hry a hosté dokonce v jedné z nich překonali Dubu. Čakajíkovo sólo v oslabení zakončil pohotovou dorážkou Ludvík.

V pokračující výhodě mohl Spartě vrátit vedení Ton, Málka však neprostřelil.

„Kluci hráli v oslabení výborně,“ liboval si Kučera.

Když poté domácí nevyužili ani třetí Divíškův trest v zápase, Západočeši jejich bídnou koncovku potrestali.

V 50. minutě se jako blesk odpoutal od mantinelu Důras a střelou mezi Dubovy betony zaznamenal již devátý gól v sezoně. Pražané se poté tlačili do útoku, ale místo vyrovnání inkasovali z rychlého proti〜útoku. Nájezd dvou na jednoho zakončil forhendovým blafákem Dvořák.

„Plzeň hrála velmi disciplinovaně a Málek chytal výborně,“ uznal Výborný.

„Ve třetí třetině, kdy se to vyrovnalo, jsme dali důležité dva góly,“ podotkl Kučera.

Plzeň, kterou včerejší výhra posunula na šestou příčku, zamíří i v dalším kole na led soupeře. Druhou čtvrtinu základní části zahájí Západočeši zítra ve Vítkovicích.

Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. Ton (Vaic) - 35. Ludvík (Čakajík), 50. Důras (Vampola), 56. Dvořák (Kracík). Rozhodčí: Mikula - Gebauer, Hlavatý.
Vyloučení: 8:10, navíc J. Nedvěd - Divíšek oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1.
Diváci: 5471.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Černošek - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Vaic, Štrba - Dragoun, Langhammer, Melichárek - Hromas, M. Havel, Podlešák - Zelenka. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Plzeň: Málek - Jasečko, Dobrovolný, Cartelli, Čakajík, Benák, Derner - Důras, Vampola, Laš - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Dvořák, Šindel, Kubalík. Trenéři: Kučera a F. Černý.