Severočeši nastoupili do zápasu značně oslabeni. K dlouhodobým marodům se přidali další nemocní hráči a trenér Kýhos tak postrádal ze zdravotních důvodů hned devět členů základního kádru. Kracík navíc nemohl hrát s ohledem na dohodu s Plzní, která ho před sezonou uvolnila do Litvínova na hostování.

Benzině to ale na začátku nevadilo a už po 28 sekundách se dostala do vedení. Důrazu u mantinelu využil Černý a na dva pokusy překonal Horčičku. „Dnes jsme nepodali dobrý výkon, a to od samotného úvodu, kdy jsme soupeři už v první minutě nabídli vlastní chybou první branku,“ říkal ve středu hořce po utkání asistent trenéra Plzně Milan Razým.

Západočeši mohli rychle vyrovnat, již v první minutě dostali výhodu z přesilové hry, Volkeho ale nepřekonali.

V polovině první třetiny si domácí zahráli přesilovku pět na tři, a přestože ji nevyužili, mrzet je to dlouho nemuselo. Dvě sekundy po návratu prvního vyloučeného na led prostřelil Horčičku obránce Stříteský. Až poté se do první velké šance dostali hosté, Vlasák však na Volkeho nevyzrál.

Host z Litoměřic v brance domácích byl v permanenci zejména ve druhé třetině, kdy si připsal šestnáct zákroků. V 29. minutě měl ale Volke štěstí, že Dvořák s Pláškem svou šanci překombinovali. Podobně si na druhé straně vedli Majdan s Rindošem, jeden z pěti juniorů v litvínovské sestavě Horčičku nepřekonal.

V 38. minutě byli hosté za svou aktivitu odměněni. Vostřákovu střelu v početní výhodě nešťastně usměrnil za brankovou čáru Skuhrovec. Podruhé do kabin ale nakonec Litvínov odešel s dvougólovým náskokem. Za Horčičkova záda prošla Lukešem tečovaná Švarného střela.

Hned na začátku třetí třetiny se ale hosté dostali zpět do kontaktu. Puk po Vostřákově střele nechtěně poslal za brankovou čáru Černý, jenž se jej snažil odehrát do bezpečí.

Ve 49. minutě se mohly prosadit oba celky. Nejprve mohl vyrovnat nejproduktivnější hráč základní části Vlasák, poté se před Horčičku protlačil osamocený Rindoš, ale také neuspěl.

Hrdinou zápasu se nakonec stal Černý, jenž v 55. minutě využil další přesilovku a pojistil vedení domácího týmu. Plzeň se snažila zápas zdramatizovat v power play, ale nepodařilo se jí to.

"Vrátili jsme se do zápasu kontaktním gólem, ale záhy jsme inkasovali opět při vlastním oslabení na konci druhé třetiny. Poté se scénář opakoval. Přiblížili jsme se na rozdíl jednoho gólu, přišla přesilovka a další gól. Domácí první zápas vyhráli zaslouženě,“ sportovně uznal Milan Razým.

Asistent trenéra domácího celku Jiří Kučera měl o poznání lepší náladu. „Dnes nás od začátku hnali diváci, kteří nastavili laťku hodně vysoko a kluci se k tomu přidali. Rozhodly přesilovky. O marodech a zraněných hráčích nemá cenu mluvit, hrajeme s tím, co máme k dispozici. Uvidíme, kdo přijde zítra,“ uvedl odchovanec plzeňského hokeje.

Druhá bitva série na tři vítězství je na pořadu na stadionu Ivana Hlinky už ve čtvrtek. Začátek je v 17.40 hodin.

LITVÍNOV – PLZEŇ 4:2

Třetiny: 2:0, 1:1, 1:1. Branky a nahrávky: 1. Černý (Vopat), 11. Stříteský (Jánský), 40. Lukeš (Švarný, Jánský), 55. Černý (Jareš) – 38. Vostřák (Straka), 42. Vostřák. Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:8. Využití: 3:1. Diváci: 5745. Stav série: 1:0.

Litvínov: Volke – Skuhrovec, Kubát, Gula, Švarný, Stříteský, Jareš, Martinka – Černý, Vopat, Trávníček – Jánský, Heinisch, Lukeš – Majdan, Gerhát, Rindoš – Maxa, Kafan, Zavřel. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Plzeň: Horčička – J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Frolo, Dresler – Vostřák, Straka, Vlasák – Stránský, Jan Kovář, M. Heřman – Lammers, Slaney, Johnson – T. Rachůnek, Plášek, Dvořák – Petruška. Trenéři: M. Jelínek a Razým.