Hokejová Plzeň ve čtvrteční generálce na extraligu porazila po nájezdech karlovarskou Energii 3:2 a kapitán vítězů k tomu slavil sedmatřicáté narozeniny.

„Hezký to bylo. Nic podobného jsem nečekal,“ říkal lídr modrobílého týmu a jeho zachránce.

I za to, že finanční injekcí ze své kapsy udržel Straka hokej v Plzni, slyšel poděkování. „Ocenění od fanoušků si vážím,“ podotkl.

Předtím Straka gólem v 56. minutě vyrovnával na 2:2, když korunoval enormní snahu domácích.

Plzeň totiž po oťukávací úvodní třetině otevřela skóre trefou Modrého, ale poslední dějství zahájila tragicky.

Jen po třinácti vteřinách hry pronikl za modrou Mucha a překvapil Pöpperleho. A čtyři minuty nato propálil plzeňského gólmana nad lapačku Kristek.

„Byli jsme sice lepší, ale nedali jsme góly a sami jsme hloupě inkasovali,“ připustil Straka. „Ještě že nešlo o extraligu, o body.“

„Bolest, která nás nyní provází, špatnou koncovku, jsme nevyléčili,“ povzdechl si trenér Marian Jelínek. „Mužstvo ale zase ukázalo, že má sílu otočit nepříznivý vývoj.“

V generálce proti obhájcům titulu se jinak domácí prezentovali aktivním, agresivním hokejem. Snažili se mladíci. V obraně Jeřábek, v útoku Kubica s Lašem.

„A také čtvrtá lajna s Adamským a Dvořákem. Ti nás teď dostávají svým důrazem nahoru,“ připomněl Straka.

Rozhodující nájezd pak v penaltovém rozstřelu proměnil Hanzlík.

„Plzeň byla bojovnější a výhru si zasloužila. Na obou stranách ale chyběla řada hráčů, nám třeba šest, takže ten zápas bereme s rezervou,“ uvedl karlovarský trenér Josef Paleček.

Extraliga startuje už příští středu. Plzeň hraje na úvod v Brně s Kometou.

Výsledek: HC Plzeň 1929 – Energie K. Vary 3:2 sn. Třetiny: 0:0, 1:0, 1:2. Branky a nahrávky: 32. Modrý (Laš), 56. Straka (Hvila, Vlasák), rozh, nájezd Hanzlík – 41. Mucha, 45. Kristek (Melenovský). Rozhodčí: Svoboda. Vyloučení: 10:10. Bez využití. Diváků: 1878.

PLZEŇ: Pöpperle – Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Dresler, Mezei, Dobrovolný – Hvila, Straka, Vlasák – Tvrdík, Kracík, Matějovský – Kubica, Benda, Laš – Adamský, M. Heřman, Dvořák.

K. VARY: Sáblík – Mucha, Dobroň, Hájek, Prošek, Parýzek, Brňák – Rohan, Skuhravý, Košťál – Melenovský, Kristek, Skladaný – Zucker, Dej, Zaťovič – Haščák, Pech.