Ráz utkání dala druhá třetina, v níž padly čtyři góly, všechny v přesilovkách, a třikrát se přitom radovali indiáni.

Nedělní duel byl pro Plzeň třetí během pěti dnů a snad i proto začali modrobílí o poznání hůř. Větší aktivitou hýřili hosté, kteří chtěli konečně zlomit sérii neúspěchů.Na Svobodu dorážel zblízka Elkins, ale ani nadvakrát neskóroval. Pardubický Zohorna si poté lehce obhodil obránce Dreslera, ale pálil jen mimo plzeňské tyče. „Úvodní část jsem odehráli dobře, ale bohužel bez gólového efektu,“ litoval hostující trenér Pavel Hynek.

Do druhé třetiny už však Plzeňští vlétli daleko dravěji a dostávali hosty pod tlak. „Věděli jsme, že musíme přidat na pohybu i agresivitě,“ uvedl plzeňský asistent Michal Straka.

Jenže Kratěna střílel jen do hrudi brankáře a Kovářův švih Koutský, který dostal přednost před Růžičkou, vyrazil. Do vedení pak šli v početní výhodě hosté, když střelu Píši přizvedl do černého Koukal. Jenže domácí záhy odpověděli stejně, a to hned třikrát. Pletka zblízka usměrnil puk mimo dosah Koutského, další gól propasíroval do branky kapitán Straka a na 3:1 zvýšil bombou od modré Marušák. „Začali jsme být pohyblivější a vyplatilo se,“ říkal Michal Straka.

Vedení už Plzeňští udrželi, přestože hosté měli měl ještě výhodu trestného střílení. Jenže jistý Svovoda nájezd Radila ustál. „Dostal se sám do problémů, a to mě usnadnilo zásah,“ říkala jedna z opor vítězů. „Mám za sebou horší období, ale snad jsem ho trpělivou prací překonal,“ prohlásil Svoboda, který včera čelil 24 ranám soupeře.

V 50. min. ho sice překonal po nájezdu Radil, ale gól orámovaly dva plzeňské zásahy. Nejprve projel celým kluzištěm Straka a vyražený kotouč vrátil s přispěním tyče i brankáře do sítě Stránský. A skóre uzavřela paráda Johnsona, který si zpoza branky nabruslil před Koustkého a ač tísněný zavěsil.

„Přece jen jsme hráli třetí zápas rychle po sobě, znovu doma, což je samo ošidné. Síly chyběly, a o to víc jsme šťastní, že jsme zvládli i třetí utkání. Hodně nám pomohlo, že se vrátil Tomáš Vlasák,“ říkal muž zápasu Martin Straka. „Teď si trochu odpočineme a ve středu si to rozdáme v Liberci s lídrem ligy.“

Hlasy trenérů:
Michal Straka (Plzeň):
Začali jsme špatně a v první třetině byli Pardubičtí jasně lepší. V kabině jsme si také řekli, že jestliže cheme uspět musíme přidat v pohybu i v agresivitě. Hráči si to vzali za své a vyplatilo se. Hosté šli sice v přesilovce do vedení, ale my jsme pak využili tři ze čtyř početních výhod. Rozhodující však bylo, že brankář Svoboda v poslední třetině chytil trestné střílení a dvě minuty nato jsme dali čtvrtý gól. Obránce Jiří Vykoukal nenastoupil kvůli problémům se zády, ale do příštího utkání by měl být v pořádku.

Pavel Hynek (Pardubice): Plzeň vyhrála zaslouženě. První třetinu jsme sice odehráli dobře, měli jsme i pár šancí, ale nic jsme z toho nevytěžili a pak už se režie zápasu ujali domácí. V druhé části na nás vlétli a v přesilovkách pak nastoupili cestu ke třem bodům. Bohužel jsme soupeři nahráli zbytečnými hloupými vyloučeními. Růžička má za sebou velkou porci zápasů, potřeboval si orazit a proto v Plzni chytal Koutský. V brankáři bych ale důvod porážky nehledal. Většinu gólů jsme inkasovali z předbrankového prostoru, z dorážek, kdy už toho gólman zase tolik udělat nemůže.

HC Plzeň 1929 - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
26. Pletka (Duda, J. Jeřábek), 34. Martin Straka (St. Pierre), 36. Marušák (Martin Straka, Kratěna), 49. Stránský (Martin Straka, Kinrade), 56. Johnson (Pitule) - 25. Koukal (Píša, Kolář I), 50. Radil (T. Zohorna, Borer). Rozhodčí: Hodek, Souček - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:6, navíc Starý (Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 5312.
Plzeň: A. Svoboda - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, Marušák, J. Jeřábek, Kinrade, St. Pierre, Dresler - Kratěna, Martin Straka, Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, M. Heřman, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
Pardubice: Koutský - Píša, Kočí, Benák, Kolář II, Sičák, Borer - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Elkins, Buchtele - Radil, Kousal, T. Zohorna - T. Nosek, Nahodil, Semorád. Trenéři: Hynek a Lubina.