Plzeň spasil kapitán, druhý bod potom trefil Lev

Plzeň – Škodovce hrozila v souboji s Olomoucí dvakrát porážka, Kratěna ji ale stačil odvrátit.

5.2.2016

HC Škoda Plzeň – HC OlomoucFoto: DENÍK/Milan Říský

Nervy, trápení a na kontě dva body. Vydřené, ale nesmírně cenné.

Hokejisté Škody Plzeň v pátečním utkání 43. kola porazili doma Olomouc 3:2 po nájezdech, v extralize si udrželi třetí příčku a navíc se zase víc vzdálili týmům na pomezí elitní šestky.

Rozhodující nájezd proměnil v sedmé sérii Lev, předtím ale dvakrát Škodovku zachránil kapitán Kratěna. V závěru třetí třetiny srovnal na 2:2 a tým potom spasil i v penaltovém rozstřelu.

Indiáni se proti pohyblivému a dobře bránícímu soupeři těžko prosazovali.

Jen po 38 vteřinách boje přišlo první varování. Před domácí brankou se k puku dostal volný Herman a orazítkoval břevno. Na opačné straně zkoušel gólmana Vošvrdu po Kracíkově kličkované překvapit Kubalík, který se do plzeňské sestavy stejně jako Indrák vrátil po nemoci a umocnili sílu prvního útoku.

Kohouti hráli jednoduše, důrazně a překvapivě častěji stříleli. Rychle plynoucí zápas přerušilo až vyloučení Kratěny. Hanáci ale výhodu nevyužili. Nebezpečnou dorážku Buce z úhlu vytěsnil brankář Machovský švihem betonu.

A ve 12. minutě šla Plzeň do vedení. Kracík u mantinelu prohodil dva soupeře, Indrák puk z otočky ještě posunul a volný Kubalík skóroval – 1:0.

„Míra mě našel poslepu a já trefoval odkrytou bránu," komentoval gólovou parádu plzeňský střelec.

V závěru třetiny ale hosté jen po 25 vteřinách využili přesilovku. Z mezikruží Machovského propálil Vyrůbalík – 1:1.

Hned po přestávce ubránila Plzeň další oslabení a po polovině druhé části si konečně také užila početní výhody. Jenže po Kracíkově pasu trefil Kubalík jen tyčku, stejně jako potom Hrňa. V závěru třetiny si Indiáni znovu v přesilovce vytvořili drtivý tlak, jenže nic z toho. Vošvrda čaroval, navíc obrovskou šanci před odkrytou brankou spálil Kracík.

Domácí diváci dál hnali Škodovku na zteč, jenže v oslabení Indiáni podruhé inkasovali. Po závaru před Machovským prošťouchl puk do sítě Buc. Ačkoliv opakovaný záběr akce potvrdil, že hosté předtím plzeňského gólmana nedovolené atakovali, protesty Indiánů nepomohly – 1:2.

„Rozhodčí gól uznal, takže platil," krčil rameny plzeňský asistent Ladislav Čihák. -

Plzeňští dál bušili do olomouckých vrat a teprve v čase 57:01 se po přihrávce Lva trefil v přesilovce Kratěna – 2:2. Zápas dospěl do prodloužení. Plzeň nerozhodla a druhý bod si zajistila až v nájezdech.

Kratěna ve třetí sérii nejprve odvrátil porážku, když mazácky poslal puk mezi Vošvrdovy betony. A Lev ve třináctém nájezdu tvrdou ranou trefil druhý bod.

„Olomouc skvěle bránila, zavřela střední pásmo, z vlastní třetiny jednoduše vyhazovala puky a bylo složité se u nich udržet. Nesmírně těžký zápas jsme ale zvládli," těšilo Kratěnu, který se do velkého hokeje odrazil právě z Olomouce. To byl jeho spoluhráčem Jan Tomajko, nyní u Kohoutů asistent trenéra.

„Měli jsme pohyb, dohrávali jsme soupeře a konečně jsme využili nějaké přesilovky. Škoda, že soupeř v závěru dal na 2:2," litoval Tomajko.

„Dvakrát jsme vstali z mrtvých a dva body jsou víc než cenné," bilancoval Čihák.

Před reprezentační pauzou čeká Plzeň ještě nedělní zápas na ledě předposledního Litvínova.

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Kubalík (Indrák, Kracík), 58. Kratěna (Lev, Kadlec), rozhodující sam. nájezd Lev – 20. Vyrůbalík (Buc, Herman), 47. Buc (Herman, Skrbek). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 4796.

Sestavy:

Plzeň: Machovský – Kudroč, Jeřábek, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Moravčík – Indrák, Kracík, Kubalík – Kratěna, Bližňák, Johnson – Hrňa, Preisinger, T. Svoboda – Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Olomouc: Vošvrda – Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek – Buc, Herman, Laš – Eberle, Řípa, Vodný – Skladaný, Húževka, T. Mikúš – Pekr, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.