Nadcházející zápasy ukáží, jak se dilema může pro hokejisty Škody Plzeň v běžící extralize vyvíjet.

Po dvou porážkách v řadě dvanáctí Západočeši hostí v neděli osmý Liberec a dnes vyrazí na led čtrnáctého Zlína, který se v případě úspěchu může odpoutat z poslední příčky.

„Oba zápasy s celky, které se v tabulce pohybují kolem nás, budou důležité. Neříkám, že klíčové, ale hodně napovědí," souhlasí Ladislav Čihák.

Mladý kouč jen nedávno rozšířil realizační tým Škodovky a stal se asistentem nového hlavního kouče Michala Straky.
Pod jeho taktovkou modrobílí porazili doma vedoucí Třinec 5:2, ale poté padli v Hradci Králové 2:4 a naposledy na vlastním ledě s Kometou Brno 3:5.

„Ty porážky mrzí. Kluci se herně zvedli, bojovali, hodně chtěli, ale srazily nás individuální chyby," říká Čihák.

„V útoku jsme přidali, začali jsme dávat góly, ale také jsme jich víc inkasovali," připouští třiatřicetiletý trenér, který předtím v plzeňském klubu vedl starší dorost.

„Máme šance, soupeř nás nepřehrává, ale pak vlétne do našeho pásma a my mu vlastní chybou nabídneme gól," vysvětluje problém.

Co s tím?

„Hráči makají, ve hře nejsou hluchá místa, ale nejde se nechat unést útočením. 
I v defenzivě to musí klapat," zdůrazňuje Čihák.

Plzeň v úvodním vzájemném duelu sezony rozstřílela Zlín doma 5:2, ale obhájci titulu se všemožně snaží vyhrabat ze dna tabulky.

Z posledních čtyř zápasů také Valaši vybojovali sedm bodů za tři vítězství. Naposledy Zlínští vydolovali dva body v prodloužení na Spartě a dotáhli se na dostřel předposledních Vítkovic.

Zároveň ale čelili osočení z ovlivňování rozhodčích. To sice nebylo prokázáno, ale devět sudích (z toho tři hlavní) bylo za chyby v řízení zápasů vyřazeno z extraligy a převeleno o soutěž níž.

„Verdikt nebudu komentovat, ale zásah přispěje ke zklidnění situace. Rozhodčí budou na svou práci soustřednější," míní Čihák.

Hru Zlína si sice trenéři s hráči rozebrali, ale chtějí stavět na vlastním výkonu.

„Hrát zodpovědně dozadu, ale být hlavně silní v útoku a úsilí korunovat góly. Nedat tři, ale třeba pět, šest," naznačuje asistent, jak se dnes dostat k bodům.

Oživlý Zlín zase sází na zlepšenou pohodu v týmu. „Herně se zvedáme a proti Plzni chceme navázat na předcházející výsledky," prohlásil kouč Rostislav Vlach.

Vedení Zlína prodloužilo až do konce roku hostování gólmana Hromady ze Vsetína, který se ve zlínské brance střídá s Liborem Kašíkem.

V plzeňské sestavě visí otazník nad startem útočníka Pavla Kašpaříka.

Zápas z programu 22. kola začne ve Zlíně v půl šesté podvečer.