Plzeňskou ČEZ Arénou zněl v pátek znovu po čase vítězný chorál domácích fandů. Hokejisté z Lasselsbergeru porazili v zápase 40. kola celek Vítkovic 4:3 a výhry za tři body se dočkali po šesti duelech. Před vlastním publikem dokonce prvně od 7. prosince, kdy tu porazili Kladno

Klíčový moment dramatického souboje dvou soků usilujících o start v play off z elitní šestky se zrodil po zahájení třetí části.

To se při hře čtyři na čtyři prohnal kluzištěm domácí Důras. Jeho střelu Prusek vyrazil, ale puku se za brankou zmocnil Vampola, natlačil se před gólmana a skóroval.

„Náhoda,“ říkal po utkání plzeňský forvard. „Největší kus práce přitom odvedl Míša Důras, já už jen kotouč došťouchl do sítě. Ty tři body jsou ale nesmírně cenné,“ pokračoval Vampola. „Náš výkon asi nebyl úplně nejlepší, ale zápas jsme zvládli.“ Plzeň proti soupeři, s nímž v této sezoně předtím vždy prohrála, začala od podlahy. Jenže až do 15. minuty vycházela naprázdno. Pak však Šindel v početní výhodě a dvě minuty nato Matějovský dvakrát rozjásali domácí publikum. Jenže hosté ještě do konce třetiny v početní výhodě snížili.

„Začali jsme podle představ, ale znovu jsme si zkomplikovali život. Tak to snad máme dané,“ říkal Matějovský, který skóroval po dlouhé době.

V prostřední třetině měli navrch hosté a po Svačinově nájezdu vedli už 3:2. Naštěstí pro domácí Cartelli, který v sestavě Plzně nahradil zraněného Benáka (achilovka), vzápětí při hře pět na tři vyrovnal a po třiadvaceti vteřinách poslední části dal Vampola vítězný gól.

„Lepší tým prohrál,“ tvrdil vítkovický asistent Petr Bolek. „Možná jsme byli šťastnější, ale určitě bojovnější,“ kontroval jeho protějšek František Černý.

V závěrečných dvaceti minutách Vítkovičtí vyvinuli enormní snahu, ale parta bojovníků v čele s gólmanem Romanem Málkem už změnu skóre nepřipustila.

Premiéru v plzeňském dresu si odbyla i lotyšská posila zadních řad Jekabs Redlihš. „Z Ameriky přiletěl teprve nedávno, pere se s časovým posunem, vstřebává náš herní systém. S hodnocením je třeba počkat,“ říkal asistent Černý.

Hosté v infarktové koncovce zkusili hru bez brankáře, ale Málek zkrotil i střelu Burgra zblízka a zdvihl lapačku na znamení výhry. „Do konce chybělo už jen čtrnáct vteřin a puk letěl ven z naší třetiny,“ mohl si oddechnout Málek. Do plzeňské branky přitom původně ani jít neměl. „Chtěl jsem si odpočinout, ale nešlo to, a jsem rád, že jsem se s tím vypořádal,“ uvedl gólman, který v minulém utkání na Spartě, ač nerad, musel po první třetině uvolnit místo Martinu Altrichtrovi. „Není možné být v top formě celou sezonu,“ pokrčil rameny.

O tom, zda nastoupí i zítra v dalším domácím duelu proti Českým Budějovicím, však jasno nemá. „Teď chci být hlavně co nejdříve doma,“ přál si Málek.