Plzeň – Ještě o Vánocích si Tomáš Pitule musel dát štědrovečerní menu rozmixované a nyní kouše stravu pouze levou stranou úst.

Přesto hokejovému útočníkovi připadá svět daleko krásnější.

Po vážném zranění v obličeji totiž začal zase normálně jíst a navíc se zapojil znovu do tréninku.

„Pořád se musím krotit, ale je to tisíckrát lepší než se brčkem krmit tekutým jídlem," prohlásil čtyřiadvacetiletý forvard plzeňské Škodovky.

Osmasedmdesát stehů v obličeji, pár vyražených zubů a k tomu rozdrcená čelist.

Taková byla cena, kterou Pitule v úvodu loňského prosince zaplatil za pád do rány hradeckého Reného Vydareného.

I díky obětavosti mladého bojovníka udržela Plzeň jednogólový náskok a souboj s Mountfieldem tehdy nakonec vyhrála 2:0.

Dopady srážky gumového projektilu s Pituleho sanicí však byly fatální.

„Tekla ze mě krev a bolelo to jako čert. Lékař mě v šatně provizorně zašil, ale brzy bylo jasné, že operaci se nevyhnu. Po pár dnech my také roztříštěnou čelist spravili v nemocnici destičkami," vzpomíná odvážný hráč.

Jde o zatím nejhorší zranění 
ve vaší kariéře?
Co se týče délky léčení i bolesti, kterou jsem prodělal, tak rozhodně. Už jsem měl zlomenou ruku nebo otřes mozku. To jsem se sice probral až druhý den v nemocnici, ale jinak mi nic nebylo (úsměv). Zato teď se vše měnilo k lepšímu jen pomalu.

Koukl jste se vůbec na záznam inkriminovaného momentu?
Dlouho jsem ani nechtěl vidět, jak se všechno seběhlo. Ale nedalo mi to a na kousek jsem se koukl. Bohužel jsem do té střely vletěl dřív, než bylo třeba, nebo soupeř zaváhal. Normálně bych to koupil do nohou nebo do těla, a ne do obličeje. Ani na videu to však pro mě nebyl hezký pohled.

Lékaři vám dlouho nechtěli povolit žádný pohyb, teď už znovu trénujete s týmem na ledě. Znamená to, že se váš zdravotní stav vrací k normálu?
Na nedávné kontrole mi doktoři říkali, že sanice je dobře srostlá a teď záleží na mně. Předtím čelist při pohybu bolela, tepalo v ní, to nyní necítím. Jen když mi při tréninku někdo vrazí do obličejového krytu, tak se zraněné místo ozve. Ale zápasy mi už chybí, takže chci brzy zkusit i nějaké ostřejší souboje.

Jaké to je sledovat zápasy jen
z hlediště?
Nic moc, to vám řekne každý hráč. Nejhorší je to v den utkání, kdy si člověk naplno uvědomí, že nehraje. Ale klukům to šlape, zvlášť na domácím ledě, a to mě těší. A chci udělat maximum, abych se co nejdříve vrátil do sestavy.

Budete si po těch krušných zkušenostech rozmýšlet padnout příště do soupeřovy rány?
V tom jasno nemám. Když v tréninku vidím, jak puk letí nahoru, na obličej, tak je to divný pocit. I když věřím, že se s tím poperu, tak nejsem takový hrdina, abych řekl, že vše zvládnu hned. Nějaký čas to asi potrvá.