Uplynulý rok zakončili hokejisté Škody Plzeň v extralize dvěma porážkami a v tom novém potřebují zabrat. Škodovka je sice po polovině základní části stále jedenáctá, ale její bodový polštář na celky za sebou se ztenčuje a čeká ji ošidná série. V nadcházejících dvou týdnech sehrají Indiáni hned pět ze šesti zápasů doma.

Začnou ve středu. V Logspeed CZ Aréně se Plzeňští utkají od 17.30 v předehrávce 47. kola s devátou Olomoucí.

S Kohouty se pak škodováci střetnou znovu v neděli na Hané. Předtím v pátek hostí Kladno (13.) i s velmistrem Jágrem a na vlastním ledě se poté utkají ještě Vítkovicemi (12.), Kometou Brno (8.) a Českými Budějovicemi (5.).

„Do reprezentační přestávky v úvodu února je na programu čtrnáct zápasů a ty hodně napoví. Nyní se ale soustřeďujeme na Olomouc,“ zdůrazňuje plzeňský trenér Petr Kořínek.

Myšlenky na hokej ho neopustily ani na přelomu letopočtu. „Měli jsme normálně tréninky, jen silvestr jsem strávil v rodinném kruhu. O půlnoci jsme si popřáli hlavně zdraví i to, aby nový rok byl lepší než ten minulý. Což se vztahuje i na mou práci, na hokej a výsledky týmu,“ říká hlavní kouč Škody.

Plzeň stále tíží následky hrozivého vstupu do nejvyšší soutěže lemovaný porážkami. A ačkoliv se od té doby výkony Indiánů zvedly, přísun bodů je stále kolísavý.

„Náš herní projev se zlepšuje, ale rozhodují góly a body. Klukům nejde upřít snahu, bojují, ale je třeba dál pracovat a jít tomu naproti, v tréninku i v zápasech,“ podotýká Kořínek

Vedle zvýšení gólové produktivity vidí cestu k bodům přes lepší využití přesilových her. „Jako teď se Spartou, kdy jsme za stavu 2:1 měli přesilovky, ale nic z toho nebylo a silný soupeř pak zápas v závěru otočil. To je třeba změnit a v přesilovkách si víc pomoct,“ říká Kořínek.

ŘEŽ S KOHOUTY

A co kouč očekává od střetu s Olomoucí, s níž Plzeň v sezoně zatím dvakrát padla, doma 1:2 po nájezdech?

„Těžký zápas s urputným soupeřem s dobře organizovanou defenzivou i nebezpečnými útoky. Což ukázali koncem roku, kdy zlomili sérii proher a v Praze porazili Spartu 4:1,“ připomíná Kořínek. „Chce to začít maximálně koncentrovaně, ale se zdravým sebevědomím. Ne zakřiknutě,“ zdůrazňuje někdejší útočník, který góly sázel nejen za Plzeň v extralize, ale i ve Švédsku, Finsku, Německu nebo na Slovensku.

Olomoucký útok táhne urostlý slovinský forvard Rok Macuh (10 gólů + 11 asistencí) s Jakubem Navrátilem (8 + 12), defenzivě kraluje Dalibor Řezníček (4 + 8) s Jiřím Ondruškem (2 + 9). V bráně se točí Branislav Konrád s Jakubem Sedláčkem.

Kořínek se musí při skládání plzeňské sestavy stále obejít bez zkušeného centra Tomáše Mertla, kterému dneškem končí čtyřzápasový trest za strčení do sudího. A v defenzivě nově bez Daniela Maláka, který za tentýž prohřešek v utkání se Spartou vyfasoval stopku na tři utkání. „Takhle je trend nastavený, akceptujeme to jako fakt,“ komentuje tresty trenér.

Postrádat bude i mladého obránce Adama Jiříčka, který si na mistrovství světa do 20 let zranil koleno. „Adama čekají ještě nějaká vyšetření a pak operace. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet,“ nechce Kořínek spekulovat o možném návratu 17letého beka.

Novoroční program Indiánů

středa 3. ledna, 17.30

Plzeň – Olomouc

pátek 5. ledna, 17.30

Plzeň – Kladno

neděle 7. ledna, 17.00

Olomouc – Plzeň

pátek 12. ledna, 17.30

Plzeň – Vítkovice

neděle 14. ledna, 17.30

Plzeň – Kometa Brno

středa 17. ledna, 17.30

Plzeň – České Budějovice

pátek 19. ledna, 17.30

Mladá Boleslav – Plzeň

neděle 21. ledna, 16.30

Plzeň – Mountfield HK