Českobudějovický trenér Peter Draisaitl mluvil po utkání o svinstvu a dštil oheň na rozhodčí.

To přesto, že jeho tým na ledě vedoucí Plzně vyhrál v utkání 49. kola po nájezdech 2:1 a na západě Čech uspěl po dlouhých pěti letech.

Jenže ještě v čase 59:52 sahali Jihočeši po třech bodech.

Po trefě Deje ze 14. minuty těsně vedli. Ovšem v závěru třetí části, kdy Plzeň odvolala gólmana a v šesti se zoufale drala za vyrovnáním, se pohnula hostující branka. Nadzdvihl ji obránce František Ptáček a rozhodčí zapískal.

Plzeňská arena oněměla, protože v tu chvíli z mezikruží napřahoval možná k rozhodující ráně domácí útočník Tomáš Vlasák.

Paže zkřížené nad hlavou sudího ale znamenaly jediné – trestné střílení.

Trest, který se za úmyslné posunutí banky uděluje v posledních dvou minutách běžné hrací doby. „Jsme přesvědčen, že nešlo o úmysl," stál si na svém Draisaitl.

„Ptáček branku nazdvihl, to je ze záznamu patrné. Nikdo z našich na něj netlačil. Takže pokud sudí pískl, mohl nařídit jen trestné střílení," komentoval sporný moment plzeňský asistent Michal Straka.

Jan Kovář nařízenou penaltu tváří v tvář bratrovi Jakubovi v brance Mountfieldu proměnil a zachránil svému týmu bod. Hosty od vítězného jásotu v tu chvíli dělilo pouhých osm vteřin.

„Pořád jsme věřili, že dokážeme vyrovnat. Ofenzivu jsme se snažili rozhýbat změnami v sestavě, ale bylo to horší než lepší. Ve třetí třetině jsme měli snad jedinou tutovku, a to když Ryan Hollweg minul odkrytou branku, zatímco v prostřední části tři. Za bod jsme proto rádi," říkal Michal Straka.

V penaltovém rozstřelu potom kapitán hostů Jiří Šimánek trefami v šesté a sedmé sérii nájezdů zajistil Budějovicím vítězství i druhý bonusový bod.

Škodovka sice před reprezentační přestávkou dvěma výhrami zlomila sérii porážek, ale z posledních tří utkání vytěžila tři body a v čele soutěže ji drží už jen dvoubodový náskok.

„Přece jen nám teď chybí herní lehkost. A i když si vytvoříme převahu, nedokážeme ji využít," vysvětloval Michal Straka. „Navíc, ne všichni naši klíčoví hráči jsou v pohodě. Třeba zrovna brácha (Martin Straka, pozn.) v pátek asi nebude hrát," oznámil asistent.

Do konce základní části chybí tři kola. V tom pátečním bude Plzeň hájit první místo v Kladně, v neděli hostí Zlín a na závěr vyrazí Škodovka v úterý do Třince.