Jak nastoupíCzech Team 96: Kuka– J. Novotný, J. Černý, Vízek, Kubík – Poborský, Koller, Vlasák – I. Hašek, Siegl, Jarošík.
Spolek 28: Švejnoha – Hanzlík, K. Rada,F. Straka, Poznar – Horváth, Martin Straka, Rezek – Bakoš, Kořínek, Fořt.  

Páteční večer bude v plzeňské Home Monitoring Areně od 18.30 hodin patřit charitativnímu zápasu fotbalových a hokejových legend.

Střetnou se v něm Czech Team 96, který reprezentují fotbaloví vicemistři Evropy z roku 1996, a Spolek 28, jenž podporuje nemocného fotbalistu Mariána Čišovského z plzeňské Viktorie v jeho boji s těžkou nemocí.

Hlavním iniciátorem a spolupořadatelem akce je fotbalový internacionála zakladatel Czech Teamu 96 Pavel Kuka, který poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Kdy vlastně vznikl nápad uspořádat charitativní hokejový zápas v Plzni na podporu Mariána Čišovského?
Všechno to začalo spontánně předminulou neděli na základě setkání s Martinem Strakou. Nahrálo nám, že hokejová extraliga má reprezentační přestávku, fotbalisté právě ukončili podzimní sezonu a je možnost dát dohromady dva hokejové týmy fotbalistů. V Czech Teamu 96 máme skvělou partu, když jsem kluky obvolával, byli všichni nadšení a moc se na zápas v Plzni těší. Včetně Honzy Kollera, který žije v Monaku, ale okamžitě přislíbil účast.

Zápas má charitativní rozměr, výtěžek půjde ve prospěch Spolku 28, který podporuje fotbalistu Viktorie Plzeň Mariána Čišovského v jeho boji se zákeřnou nemocí. Jak vy osobně z pohledu úspěšného fotbalisty vnímáte jeho pohnutý příběh?
Víte, to, co se Mariánovi přihodilo, je o to horší, že ho nemoc zastihla na vrcholu úspěšné kariéry. V době, kdy hrál za Viktorku Ligu mistrů, nastupoval v reprezentaci. Je to kruté, když se mladému zdravému člověku a navíc vrcholovému sportovci něco takového přihodí. Takový je ale bohužel život, tohle se může stát každému z nás, ať už v podobě nemoci, nehody či jiného neštěstí prakticky každý den. Nikdo z nás neví, co mu osud připraví. A to je právě ten důvod, proč v takovou chvíli pomáhat.

Kde všude vaše sdružení Czech team 96 pomáhá?
My si uvědomujeme, že je tady řada důležitějších věcí v jiných oblastech, třeba pomoc nemocným dětem. I my jsme sehráli fotbalový zápas ve prospěch těžce nemocné holčičky, ale není v našich možnostech obsáhnout všechno. Jsme fotbalisté, proto jsme si vybrali fotbalové prostředí a například ve spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů pomáháme bývalým hráčům, kteří se ocitnou ve zdravotních či sociálních problémech.

Vaše sdružení Czech Team 96 sdružuje především fotbalové vicemistry Evropy z roku 1996 i reprezentanty mladších generací. Proč jste si jako fotbalisté vybrali pro charitativní akci v Plzni hokejový zápas?
Protože máme hokej rádi a pravidelně ho také hrajeme. A pak je tu další věc, kterou úplně nechápu – když si jdeme zahrát fotbal, tak nás druhý den bolí kolena, kotníky, nemůžeme sejít schody. Když si ale zahrajeme hokej, tak se u toho úžasně zpotíme, vydáme spoustu energie, ale klouby nás na bruslích vůbec nebolí (směje se).

Czech Team 96 má za sebou dva oficiální hokejové zápasy. Jak dopadly?
Sehráli jsme dvojutkání s francouzskými amatérskými hokejisty HC Monaco, za které nastupuje Honza Koller. První zápas jsme prohráli 7:11 a ve druhé jsme vyhráli 8:6. Obě utkání se odehrála v pražské Tipsport Areně.
Oba zápasy se odehrály bez diváků za zavřenými dveřmi. Můžete vysvětlit proč?
My jsme si chtěli nejdříve vyzkoušet, jestli se na nás dá vůbec dívat (směje se).

A jak to dopadlo?
Myslím si, že to je koukatelné a že se mají diváci na co těšit. V každém případě to bude v Plzni premiéra našeho hokejového mužstva před diváky.

Vy budete hájit barvy svého týmu v brance. Proč jste s vybral právě tento post?
Hlavně proto, že neumím tak dobře bruslit. A druhým důvodem je, že mě chytání strašně moc baví, i když přiznávám, že mi to moc nejde – kluci mi přezdívají Hladová lapačka nebo Díra. Nesnáším střely po ledě, raději chytám puk ve vzduchu. Chytit ho v rozkleku do lapačky, to je fantastický pocit (zasní se). Úplně nejhorší je, když na vás jede sám Vláďa Šmicer nebo Horst Siegl, to je něco neskutečně nehokejového. U nich nikdy nevíte, co vymyslí, oba jsou hokejově velice nečitelní. Naštěstí v pátek v Plzni nebudou hrát proti mně, ale se mnou.

Na koho se fanoušci mohou na plzeňském ledě těšit?
Nominace byla těžká, náš hrající trenér Láďa Vízek měl zamotanou hlavu, ale trochu jsem mu to ulehčil, protože mám právo veta. Výbornými hokejisty v našem týmu jsou Honza Koller a Karel Poborský, kteří nastoupí v útoku spolu s plzeňskou hokejovou legendou Tomášem Vlasákem. V obraně pak bude hrát třeba Jirka Novotný či Láďa Vízek.

Proti vám se postaví hokejový tým Spolku 28 v čele s plzeňskou fotbalovou legendou a výborným hokejistou Pavlem Horváthem. Na koho kromě něj si ještě budete muset dát v týmu soupeře pozor?
Určitě na trio plzeňských hokejových legend Martina Straku, Jiřího Hanzlíka a Petra Kořínka. Ty dostane z našeho týmu na starost Tomáš Vlasák a jeho úkol zní jasně: musí ty tři uhlídat (směje se). V brance Spolku 28 se představí bývalý viktorián Martin Švejnoha, brusle nazují i současní fotbalisté Viktorie Marek Bakoš či Tomáš Poznar, obranu pak vyztuží například František Straka nebo Karel Rada. Jako správný manažer svého týmu se snažím získat informace z tábora soupeře a vím, že Pavel Horváth lanaří do svého týmu i herce. Není vyloučeno, že se na plzeňském ledě objeví třeba Martin Dejdar, Sagvan Tofi či Martin Stránský.

Kolik stojí lístky na zápas a kde si je mohou fanoušci zakoupit?
Vstupenky je možné koupit ve fanshopu u zimního stadionu v Plzni, v pobočkách Tipsportu a terminálech Sazky. A také online na www.ticketportal.cz. Ceny vstupenek jsou 90 korun k stání, 150 a 200 korun k sezení. Výtěžek připadne rovným dílem Spolku 28 a Nadaci fotbalových internacionálů. Chtěl bych srdečně pozvat všechny sportovní fanoušky a věřím, že nebudou zklamáni. Navíc zakoupením vstupenky pomohou dobré věci.