Samotnou kapitolou je mládež, která prakticky již rok s výjimkou krátkého letního a podzimního uvolnění, stojí. Týká se to i teprve začínajících sportovců, kteří nemají šanci si vyzkoušet jednotlivé sporty, protože kluby nemohou konat nábory.

„ V letošním ročníku byl bohužel nábor dětí pozastaven. Věřím, že noví zájemci o hokej, nebo ti, kteří se budou chtít alespoň naučit bruslit, zase přijdou, ale bude záležet hlavně na rodičích a podmínkách, které dětem nabídneme. Vzhledem k tomu, že vedení klubu neustále podporuje mladé hokejisty, budou mít určitě ty nejlepší,“ sdělil pro klubový web Zdeněk Pata, který má na starosti v hokejovém celku HC Škoda Plzeň ty nejmladší kategorie.

„ Za pomoci asistenta Ondry Leštiny jsme neustále v kontaktu s dětmi. Použili jsme ke komunikaci aplikaci WhatsApp, kde se jim snažíme každý týden zadávat jednotlivé výzvy a oni pak mají čas do neděle poslat, jak výzvu zvládli. V této věkové kategorii jde především o to, aby se naučili správné technice a provedení. V letních měsících si děti ještě navíc vymýšlely výzvy samy. Tím, jak dlouho trvá uzavření sportovišť, je musíme motivovat za pomoci rodičů my – trenéři,“ popisuje nelehkou situaci zkušený kouč, jenž dále vysvětluje, v čem je odlišná práce se začínajícími hokejisty, pro něž je sport především zábava a možnost, jak se potkávat se svými kamarády.

Barbara Píchalová.
Sprinterka Píchalová překonala krajský rekord a získala zlato

„Děti v pěti, šesti letech nechápou, proč musí dělat tento cvik, oni si chtějí hrát, soutěžit s kamarády. Nejsou mentálně vyspělé, aby pochopily, že mají trénovat samy. Ony nechápou, proč to nemůžou dělat se svými kamarády, že je to příprava na jejich další vývoj. V tomto věku se nejvíce naučí tím, že odkoukávají od svých vzorů, trenérů, kamarádů a rodičů. Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš,“ snaží se vcítit do dětské mysli Zdeněk Pata.

V únoru byly sice krátkou dobu zamrzlé rybníky a některé děti si tak mohly poprvé nazout brusle, jinak ale nemají v dnešní době příliš možností, jak sportovat.

„Metodika ČSLH a naše je přitáhnout děti k pohybové aktivitě. Dnešní doba je spíše zaměřena obráceně. Jsou zavřené doma u distanční výuky a tráví většinu času u počítačů, tabletů a telefonů,“ může jen pokrčit rameny ostřílený trenérský bard, který musí ještě více než jindy spoléhat na rodiče, bez nichž by tréninky na dálku jen stěží fungovaly.

Soubojů s Jeanem-Davidem Beauguelem svedl Aleš Mandous několik, kapituloval jen v 57. minutě.
Mandous o návratu do Plzně: Chtěl jsem tady bodovat

„Chtěl bych poděkovat všem rodičům, kteří jsou naší prodlouženou rukou a pomáhají nám při této formě tréninku, protože bez nich by to děti a ani my nezvládli. Věřím, že se ještě v letošní sezoně vrátíme na sportoviště. Je smutný pohled, jak naše dvě haly, venkovní hřiště i nová tělocvična zejí prázdnotou, Děti, které by je rády využívaly, sedí doma u počítačů a trénují samy v obýváku,“ dodává smutně Zdeněk Pata.