Ve věku 81 let zemřel někdejší legendární útočník Miloslav Šašek, pamětník a jeden ze strůjců premiérového postupu Škodovky do nejvyšší domácí ligy.

Malesický rodák přišel do plzeňského klubu při náboru v roce 1948.

Ač předtím obouval brusle jen na Boleveckém rybníku, tehdejšího trenéra a manažera Františka Mašata upoutal rychlým, elegantním bruslením. Rázem bylo na světě kvalitní pravé křídlo.

Cesta do prvního týmu, mířícího do naší elitní soutěže, byla pro Šaška rychlá.

Jenže přišel přestup vynucený nástupem na vojenskou základní službu a šikovný útočník na čas oblékl dres armádního ÚDA Praha.

Když potom v Plzni holoubkovský „hospodář" Miloslav Vinš skládal budoucí skvělé mužstvo, přišla mu rychlost a střelecké schopnosti vracejícího se Šaška náramně vhod.

A ne náhodou ho zařadil do svého útoku.

V letech 1957 – 1959 byl Šašek u zisku tří ligových medailí Škodovky a začaly mu chodit i nominační pozvánky do reprezentace.

Záhy se prosadil do národního týmu juniorů, z akademického mistrovství světa ve Vídni si přivezl stříbro a medaile mu cinkla i při startech na velkém mistrovství světa.

V Moskvě v roce 1957 získal Miloslav Šašek bronz v útoku s plzeňskými spoluhráči Vinšem a Václavem. Startoval i o rok později v Oslu, ale to útok Šašek, Schwach,Vlach zůstal bez cenného kovu.

Za reprezentaci sehrál Miloslav Šašek celkem 16 utkání, v nichž si připsal tři góly.

V lize za 14 sezon stihl více než 330 zápasů a konto soupeřů zatížil 142 góly.

Plzeňský tým ale postupně stárl, vyklízel ligové pozice. Šašek na závěr své úspěšné kariéry nastupoval i v obraně a po sestupu z nejvyšší soutěže odešel v roce 1967 na rok do druholigového Prazdroje Plzeň.

Nakonec si vyzkoušel i zahraniční angažmá. V německém Regensburgu byl hrajícím trenérem.

V trenérské činnosti pokračoval i po návratu domů.

Začínal u plzeňské mládeže a postupně se hned několikrát ujal kormidla škodováckého áčka.

V zahraničí trénoval polský Gdaňsk a Partizan Bělehrad.

Ani po ukončení těchto aktivit se o plzeňský hokej nepřestal zajímat.

Pilně navštěvoval nejen akce hokejové Staré gardy, ale i ligová utkání a loni si se Škodovkou užil naplno zisk mistrovského titulu.

Miloslav Šašek byl přitom zamlada i výborným volejbalistou druholigového celku plzeňské Škody a v Bolevci si s chutí zahrál národní házenou.

Spolu s manželkou Stanislavou, pečlivou archivářkou jeho sportovních úspěchů, byl také zapáleným turistou.

Bohužel ten poslední zápas proti zákeřnému soupeři byl nad jeho síly.

Miloslav Šašek patří natrvalo do Síně slávy plzeňské Škodovky.

Miloš Krištof