Oba beci, kteří na sebe zatím nejvíc upozornili průšvihem při návratu reprezentace z přípravných zápasů ve Francii, kdy zaspali a málem nestihli letadlo, také ve čtvrtek odcestovali s národním mužstvem do Kodaně.

Výběr trenéra Josefa Jandače vstoupí do turnaje sobotním duelem se Slovenskem, den na to se Češi utkají se Švédy. Zda u toho budou také, Sklenička s Moravčíkem před odletem ještě netušili. „Trenéři napíší na soupisku zatím asi sedm beků. Ale i kdybychom zůstali jen v hledišti na čekačce, tak už to, že jsme na mistrovství, je skvělé,“ shrnul názor parťáků z defenzivy Moravčík.

Do přípravného kempu české reprezentace naskočili hned po vyřazení Indiánů v semifinále extraligového play-off a už zůstali.

Což trenér Jandač potvrdil při oznámení konečné nominace po návratu ze Švédských hokejových her.

„Už cestou ze Švédska, ještě v letadle, si zvali trenéři některé hráče, aby jim řekli, že s nimi dál nepočítají. Nic příjemného. Dalo se jen sedět a čekat, jaké jméno padne,“ vyprávěl jednadvacetiletý Sklenička.

V kádru vydržel stejně jako o dva roky starší Moravčík. Tomu situaci ulehčil asistent kouče Jaroslav Špaček. „Naznačil mi, že do Kodaně odletím. Definitivní jistotu jsem však získal až po oficiální tiskovce,“ připustil vytáhlý bek. „Vypadnout před koncem by zamrzelo,“ dodal rodák z Klatov.

Sporný gól měl padnout po přešlapu.
S lístkem na fotbal sleva na házenou. Zubří ale hrozí, že v Plzni nenastoupí

Pozvánku do českého týmu si stejně jako Sklenička vysloužil výkony v extralize, kde oba patřili k hlavním pilířům škodovácké defenzivy.

Moravčík nevynechal v sezoně jediný zápas. V 52 duelech základní části si připsal pět gólů a 11 asistencí. V deseti utkáních play-off přidal tři branky a čtyři finální přihrávky. K tomu kraloval v bilanci plus minus bodů. Jenže už při premiéře v reprezentaci na listopadovém Karjala Cupu zjistil, jaký je hokej na mezinárodní scéně.

„Je to úplně jiný level. Vše je rychlejší, hráči jsou vyspělejší, chytřejší. Znamenalo to maximálně zjednodušit hru a nic nevymýšlet,“ naznačil, jak se s tím vyrovnával.

Sklenička rovněž s výbornou bilancí z extraligy (49 utkání, 3 góly + 11 asistencí, v play-off 10 zápasů, 1 gól + 1 asistence) byl hozen do vody až na kempu před mistrovstvím. Nevyhnul se chybám, ale v devíti soubojích za národní tým si připsal gól a tři asistence.

Kritické hlasy ohledně mládím překypující reprezentace si nepřipouští. „A když, tak to v nás jen vzbuzuje chuť ukázat, že tým má svou sílu a může uspět,“ zdůraznil Sklenička.

Regionální stopu na šampionátu doplňují ještě dva plzeňští rodáci – brankář Pavel Francouz, v NHL čerstvě hráč Colorada, a útočník Dominik Kubalík ze švýcarského týmu Ambri-Piotta.

Jan Kovář
Hokejový útočník Kovář nabírá síly doma v Plzni a v KHL nejspíš končí