Šoumen. Milan Nový, bývalý excelentní střelec hokejového Kladna i národního týmu se mihl Plzní.

U oběda rozprávěl s parťákem z reprezentace plzeňským rychlíkem Bohuslavem Ebermannem. Domlouval podrobnosti kolem blížících se exhibičních soubojů veteránů.

To se český výběr utká vůbec poprvé s bývalými hvězdami Washigton Capitals. Ve středu 9. září právě v Plzni a poté 12. září v Pardubicích.
„Plzeň i Pardubice, to jsou hokejová města. Lidi tu mají hokej rádi. Proto volba padla právě na ně. Navíc jsou blízko Prahy, kde budou hráči Washingtonu ubytováni,“ sype ze sebe Nový.

Účastník sedmi světových šampionátů, dvojnásobný mistr planety, který slavnou NHL okusil na sezonu právě v dresu Capitals.

Na koho se mohou diváci těšit?
Tak Washington má skvělé hráče. Třeba známé Švédy Bengta Gustafssona, Cale Johanssona a další. Takže i my zkusíme postavit silný výběr. V brance s Břízou, Šindelem a plzeňským Pejcharem. V obraně zase s Frantou Kučerou, Chalupou, Látalem, Setikovským. A známá jména nadete i v útoku.

Třeba vás po boku Bohuslava Ebermanna?
Jasně. Bohouš bude nalevo a pravé křídlo si zahraje Vláďa Martinec. Ale budou tu i jiní výborní borci. Farda, Hrdina, Richter, Bohouš Šťastný, Jirka Kučera z Plzně a další.

Ovlivní prestižnost soubojů s Washingtonem nějak sestavu národního výběru?
Nijak zvlášť. Máme hráče čtyřicetileté, ale i skvělé šedesátníky, takže si zahrají všichni kluci z manačaftu.

Jak bude vypadat příprava?
To se musíte zeptat trenéra Gusty Havla. Osobně jsem si slíbil, že se teď alespoň občas půjdu sklouznout na led.

Dokáže vás i po takových letech ještě vtáhnout atmosféra zápasu.
Pro nás jsou utkání starých pánů hlavně příležitost k setkávání. Už před zápasem si dáme něco ostřejšího, večerka také není v deset a nikdo nás nehlídá. Ale potom na ledě to v nás vzkypí. Někteří se rozčilují, hádají, faulují. Vyhrát chceme, jako dřív.

Vy se v Plzni představíte už 30. srpna, kdy se při oslavách 80 let založení hokejového klubu střetnou domácí veteráni právě s výběrem ČR.
A už teď se moc těším. Vždyť proti nám nastoupí takoví borci jako Martin Straka či Jarda Špaček.

A Petr Sýkora přiveze na západ Čech ukázat Stanley Cup.
Já už sice tuhle trofej v ruce držel, to když ji do Kladna přivezl Franta Kaberle po výhře s Carolinou a pozval mě. Rád si tyhle příjemné pocity zopakuji. Pro plzeňský hokej i tisíce jeho fanoušků to bude parádní oslava