Národní výběr se dočkal povzbuzení už ve čtvrtek, kdy v Plzni na úvod turnaje porazil Švédy 6:3. Na sever Evropy tak včera dorazila česká výprava v dobrém rozpoložení. Finové naproti tomu mají co dohánět, do turnaje vstoupili výraznou porážkou 1:5 s Ruskem.

Na západ Čech se hokejová reprezentace vrátila po deseti letech a tamní povětří jí šlo k duhu. Vůbec čtvrteční duel probíhal v režii borců spojených nějak s plzeňským týmem.

První branku v národním týmu si připsal hráč ruského Podolsku a plzeňský odchovanec Jakub Jeřábek, který se prosadil šťastnou trefou v pádu už po necelé půlminutě hry. „Když jsem tam seděl na zadku, tak jsem se smál, že to přišlo právě tady," popisoval své pocity pětadvacetiletý bek, který vidí šance českého týmu v turnaji dobře. „Jestli budeme takhle hrát dál, tak tam šance na vítězství je."

Jeřábkův dlouholetý parťák Dominik Kubalík si v zápase připsal dvě asistence a v závěrečné minutě se dočkal i premiérového gólu, když poslal puk do opuštěné švédské branky. „Na Švédy jsme vlítli a tím nástupem je překvapili. Bylo úžasné, jak nám lidi fandili, a jsem rád, že jsem si tady mohl zahrát," uvedl snajpr Škodovky, který nastoupil v elitním útoku s dalším bývalým Indiánem Janem Kovářem a Lukášem Radilem. „Na co jsme sáhli, to nám tam padlo," okomentoval výhru autor dvou gólů Radil.

Jan Kovář si jako kapitán ve čtvrtečním duelu připsal čtyři body za branku a tři asistence, do Finska s týmem ale neodcestoval. „Dlouho jsme přemýšleli, jestli Koviho vezmeme s sebou. Nakonec jsme se rozhodli, že zůstane doma a na jeho pozici naskočí Michal Bulíř," uvedl reprezentační trenér Josef Jandač. „V Helsinkách bude o dva metry širší led než v Plzni, takže budeme muset herní styl trochu upravit," řekl Jandač a potvrdil, že proti Finům naskočí do branky Šimon Hrubec.

A kdo převezme o víkendu po Kovářovi roli kapitána? No přece Plzeňan Jakub Jeřábek!