Intenzivně přemýšlí, co mohlo být jinak, co se dalo změnit. Zároveň však trenér Václav Baďouček připouští, že nejvíc stále převládá zklamání.

Hokejová Škoda Plzeň, kterou v extralize vedl s Milošem Říhou a Tomášem Vlasákem, vypadla před pár dny z předkola play-off. Indiáni podlehli v urputné řeži Mladé Boleslavi 2:3 na zápasy. „Ačkoliv předtím jsme do konce základní části bojovali o místo ve čtyřce a přímý postup do čtvrtfinále, tak sezona se hodnotí podle výsledku z play-off. A na to jsme z předkola nedosáhli,“ mrzí 60letého kouče, který se do nejvyšší soutěže vrátil po šestileté pauze a na střídačku mateřské Plzně dokonce po třiceti letech.

Neuškodilo vám upnutí se na boj o čtyřku? A když to nevyšlo, nemohlo následné rozčarování tým před zápasy předkola nalomit?

Jasně, že když až do konce o něco bojujete a neuspějete, tak nějaká frustrace vždycky je. Ale nemyslím si, že bychom jako trenéři na umístění ve čtyřce zásadně tlačili. Jen když už jsme tam byli, tak jsme to chtěli udržet a hráči to pak v hlavách nejspíš měli. Jenže to nevyšlo. Bohužel.

Možná si mužstvo pobytem v pásmu přímého postupu do čtvrtfinále nastavilo laťku výš, než byla jeho reálná síla. Co myslíte?

My jsme si laťku nijak nenasazovali, my jsme k ní v sezoně postupně došli. Mužstvo si sedlo, sbírali jsme body v úspěšných šňůrách a možná jsme si tím tu laťku posunuli výš. Před sezonou jsme se o takových pozicích ani nebavili. Ale o to víc mrzí, že když už jsme se tam dokázali tak dlouho pohybovat, že se to nepovedlo udržet.

Ale i to, že Škodovka prošla základní částí bez výraznějších krizí, je pozitivní.

Tým fungoval, to je pravda, ale zda je to důvod ke spokojenosti, to zhodnotí jiní. Jako trenér ale nevím, co se během sezony dalo udělat víc. Snad v časech, kdy jsme byli kvůli zaplněné marodce na hraně se sestavou, možná tlačit víc na nějaké posílení. Ale bylo to, jak bylo.

Máte v hlavě momenty, které sérii zlomily ve prospěch Mladé Boleslavi?

Možná nás poznamenaly vlastní góly. Kvůli nim jsme prohráli druhý zápas doma, i ve třetím duelu v Mladé Boleslavi přišel vlastní gól. Šílený, který jsem asi ještě nikdy neviděl. Tyhle momenty z toho trochu vyčnívají. Ale jinak to byly vyrovnané souboje. A podívejte, Boleslav teď dokázala urvat jeden zápas v Hradci Králové a sérii srovnala. Je to kvalitní soupeř. Co se týče nasazení a odhodlání, klukům za předkolo nemůžeme nic vytknout. Můžeme se bavit o tom, že jsme měli dát více gólů ve hře pět na pět. Ale to už nezměníme.

Jak moc vám v předkole chyběli obránci Viktor Lang, David Jiříček a Jakub Kindl, očekávané opory, navíc shodně i vysocí borci?

Zdravotní problémy nás provázely celou sezonu. Nechci se vymlouvat, řeknu jen fakta. Pořád mám v hlavě datum 12. srpna (přípravný zápas v Mladé Boleslavi, Plzeň vyhrála 2:1), kdy jsme poprvé a naposledy hráli v optimální sestavě. Poté si ale Gustav Thorell zranil čelit, Filip Suchý koleno, na začátku sezony po zásahu pukem do obličeje vypadl Vojta Budík. Po Vánocích jsme přišli o Davida Jiříčka, Viktora Langa a v závěru i o Jakuba Kindla. A jasně, že nám pak v předkole jejich zkušenosti, centimetry i kila chyběly.

O výškovém hendikepu Plzně se mluví už nějaký čas. Je to tak, že na základní část to stačí, ale nikoliv na play-off?

Play-off je prostě něco jiného. Zní to jako klišé, ale je to prostě tak. Nasazení jde o iks procent nahoru, góly padají z prostorů okolo branky. A tam nám vpředu i vzadu prostě něco schází. V základní části to nějak funguje, máte dost času na nápravu. V play-off už jde všechno rychle. A musíte pro to mít i typy hráčů, kteří tady momentálně nejsou. Nejde to hrát jen se šikovnýma klukama.

S herním projevem mužstva jste jinak byli spokojení?

Před sezonou a vůbec se stále opakovalo, jestli se nám podaří zacelit mezeru po Milanu Gulašovi. Bulda (Michal Bulíř) a další se toho zhostili velice dobře. I když, jak jsem zmínil, při hře pět na pět to nebylo úplně ideální. Zato jsme měli skvělé speciální týmy. Ve využití přesilovek jsme byli třetím nejúspěšnějším týmem soutěže a v bránění oslabení dokonce nejlepší. To nás drželo. Zmíněné trable při hře pět na pět byly nejspíš dány i úzkým kádrem. Ti nejlepší byli ve speciálních formacích, stálo to na pár hráčích, a to pak možná chybělo při vyrovnaném počtu hráčů na ledě.

Michal Bulíř zvládl roli lídra i klíčového střelce. Ale je svůj, i stylem hry. Bylo složité sladit jeho přednosti s vašimi představami?

Michal je svým způsobem zvláštní, jako většina hráčů jeho kalibru. Má trochu svůj svět. Mělo by být na trenérovi, aby našel rovnováhu mezi tím, co od hráče chce a co ten hráč potřebuje. To se nám tam povedlo dostat, i když někdy, hlavně ze začátku, se zaťatými zuby z obou stran. Ale dospěli jsme k tomu, co bylo pro něj a potažmo pro celý tým dobré. Obě strany musí nějakým způsobem uhnout, aby to bylo ku prospěchu všech.

Pokud bychom hodnotili jednotlivé hráče, kdo v sezoně ještě splnil vaše očekávání, kdo naopak zaostal?

O jednotlivcích bych se v tuto chvíli nechtěl bavit. S klukama ještě budeme mít nějaké sezení, a nechci teď nikoho chválit ani kritizovat. Samozřejmě, od někoho se čekalo víc, někdo byl milým překvapením. Ale konkrétní teď být nechci.

Už máte jasno, zda s Milošem Říhou budete u týmu pokračovat?

V tuto chvíli nevíme. Co se týká mužstva, představu o jeho doplnění máme.

Co vás v příštích dnech ještě čeká?

Pohovory s hráči, pohovory s námi trenéry, na sobotu se plánuje rozloučení s fanoušky. Pak bohužel už jen sledování hokeje v televizi.

Viděl jste už něco ze čtvrtfinálových zápasů?

Koukal jsem se v neděli chvíli na Boleslav v Hradci. Zajímalo mě, jak se s tím popasují, protože co jsme se po sérii bavili s trenérem Radimem Rulíkem, jsou trošku zmasakrovaní. Ale zatím se s tím vypořádávají dobře.

Bilance Škodovky

Sezona 2021/22

Konečné umístění: 9.

Základní část: 6. místo – 91 bodů, 24 vítězství, 5 výher v prodloužení nebo na nájezdy,9 proher pp nebo sn, 18 porážek, skóre: 167:154.

Nejproduktivnější hráči: 1. Bulíř (53 zápasů, 56 b. – 27 gólů + 29 asistencí, průměrný čas na zápas: 18:26 min.), 2. Čerešňák (obránce, 50 záp., 40 b. – 6 + 34, 23:33), 3. Blomstrand (51 záp., 36 b. – 22 + 14, 17:00), 4. Mertl (53 záp., 36 b. – 13 + 23, 20:11), 5. Schleiss (49 záp., 32 b. – 21 + 11, 18:25), 6. Dzierkals (49 záp., 30 b. – 10+20, 18:43).

Brankáři: Pavlát – úspěšnost zákroků: 91,79 %, průměr ink. gólů na zápas: 2,21, M. Svoboda – 91,58 %, 2,59.

Předkolo play-off:

Škoda Plzeň – Mladá Boleslav 2:3 na zápasy (3:2 pp, 2:3, 3:5, 1:0, 2:3).

Nejproduktivnější hráči Škodovky: 1. Čerešňák (5 zápasů, 5 b. – 1 gól + 4 asistence, průměrný čas v zápase: 26:02 min.), 2. Bulíř (5 zápasů, 4 b. – 2 + 2, 19:04), 3. Blomstrand (5 zápasů, 4 b. – 0 + 4, 17:29).