Navázat na vítězství 3:2 ve Vítkovicích, na cenný tříbodový rozjezd v extralize po reprezentační pauze, to je cíl  hokejistů Škody Plzeň. Jenže znovu míří na cizí led. Ve šlágru 24. kola se čtvrtá Plzeň utká v pátek v Hradci Králové od 18.00 hodin s druhým a dlouho neporaženým Mountfieldem.

„Vítězství ve Vítkovicích je určitě důležité. Před pauzou jsme třikrát prohráli, body jsme potřebovali, ale v pátek na to musíme navázat,“ prohlásil plzeňský obránce Vladimír Kremláček.

Jestliže góly se o výhru v dohrávce 10. kola a v prvním vzájemném střetnutí Plzně s Vítkovicemi v sezoně postarali zkušení – Tomáš Mertl a v přesilovkách pak Gustaf Thorell s Michalem Bulířem, svůj podíl na úspěchu mají i mladíci v sestavě Škodovky.

Třeba dvaadvacetiletý gólman Dominik Pavlát, který tentokrát dostal přednost před plzeňskou jedničkou Miroslavem Svobodou. Vytáhl 26 úspěšných zákroků a zvlášť ve druhé třetině, kdy střelecky dominoval soupeř, tým podržel. Od svých spoluhráčů také převzal cennou trofej – přilbu největšího makáče zápasu.

A první asistenci na extraligové scéně si ve svém šestém vystoupení na elitní scéně připsal i devatenáctiletý Kremláček. Na začátku druhé dvacetiminutovky svým pasem nastartoval brejk Tomáše Mertla, který ho zakončil úvodním gólem zápasu.

„Určitě za to něco do týmové kasy dám. Uvidíme, jak se dohodnou pokladníci,“ usmíval se mládežnický reprezentant.

Podle Kremláčka se zápas ve Vítkovicích lámal až v závěru. „Rozhodl teprve náš třetí gól v přesilovce pět na tři, hned minutu po jejich vyrovnání na 2:2. Ten nás hodně povzbudil, pak už jsme do toho dali všechno a náskok ve zbytku třetí třetiny udrželi. Podržel nás gólman a odmakali jsme to,“ prohlásil další mladík, který dostává šanci v extraligovém áčku Škodovky.

„Pro nás všechny je to obrovská motivace. I proto makáte naplno každý den. Trenéři nás jen nabádají, ať hlavně hrajeme jednoduše. Až toho odehrajeme víc, můžeme si i víc dovolit,“ podotkl Kremláček.

A váží si možnosti nastupovat po boku nejzkušenějších zadáků. „Je to pro mě obrovská zkušenost hrát vedle takových hráčů jako jsou Dominik Graňák nebo Peter Čerešňák. Mám si od nich neustále co brát. Každým zápasem se učím víc a víc, nabaluje se to,“ zdůraznil Kremláček.

Zápas s Riderou však končil ve dvojici s ještě mladším Davidem Jiříčkem, který však už nastupuje za seniorskou reprezentaci. „Trenéři se tak rozhodli, dali nás spolu a myslím, že jsme to zvládli docela dobře,“ hodnotil bek.

A zbytečným respektem netrpí ani z výrazně zkušenějších soupeřů. Třeba ve Vítkovicích často narážel na útočníka Dominika Lakatoše a od čerstvého navrátilce do vítkovických řad schytal i pár hitů. „ Je důrazný, silný na kotouči, ale byli jsme na to připraveni. Dávali jsme si na něj pozor, hlavně v přesilovkách. Až na jednu situaci se nám docela povedlo ho ubránit,“ uvedl Vladimír Kremláček.

Bilance Mountfieldu

Zatímco Plzeň má v zádech výhru ve Vítkovicích, pro Mountfield bude páteční duel s Indiány prvním vystoupením po reprezentační přestávce. Před pauzou ale svěřenci Patrika Martince a explzeňského kouče Ladislava Čiháka excelovali. Hradečtí si připsali sedm výher v řadě a v extralize drží druhou příčku. Škodovka je čtvrtá. První vzájemné utkání v Plzni vyhráli Indiáni 4:2. Hosté sice dvakrát smazali jednogólové manko, na třetí zásah už neodpověděli a v závěru při hře bez gólmana inkasovali počtvrté. Oporami Východočechů jsou zahraniční borci – finský útočník Ahti Oksanen (18 bodů) a v obraně Kanaďané Jérémie Blain (15 b.) a Graeme McCormack (13 b.).