Celek z Ostravy sice v novém roce zvítězil šestkrát po sobě, jenže na Škodovku byl v nedělním souboji 40. kola znovu krátký.

Obhájci titulu přemohli rozjetého soupeře v jeho sídle po nájezdech 3:2 a šňůru výher si v soubojích s Vítkovicemi protáhli už na číslo osm.

„Někdy se to tak sejde, ale je to spíš zápis do statistik než nějaké pravidlo," říká o pokračující nadvládě nad Ostravany trenér Milan Razým.

Víc proto plzeňský kouč oceňuje zisk z ledu silného protivníka, kterým škodováci odčinili bezgólové představení z pátku v Hradci Králové. Tam Západočeši padli 0:3.

„Ty dva body jsou cenné. Tabulka je dvanáct kol před koncem nesmírně vyrovnaná a až na první Spartu a poslední Chomutov nemá nikdo nic jisté," tvrdí Razým.

Na začátku závěrečné čtvrtiny základní části jsou jeho svěřenci s 71 body třetí.

Jen o tři body za svým pátečním přemožitelem Mountfieldem na druhé příčce.

„V Hradci nemohli vinou zdravotních potíží nastoupit Martin Straka s Ondrou Kratěnou. Ve Vítkovicích už oba hráli a bylo to znát," říká trenér mistrovské družiny.

Právě kapitán Martin Straka jako jediný úspěšný exekutor penaltového rozstřelu zařídil svému týmu v neděli druhý bod.

K vítězství však výrazně přispěl rovněž brankář Lukáš Mensator.

„´Mensi´ nás podržel. Zvlášť v závěru, kdy to kolem naší branky nebezpečně lítalo. A gól mu soupeř nedal ani v nájezdech," potvrdil Razým.

Naopak Plzeň v úvodu udeřila hned dvakrát.

To se Miroslav Indrák prosmýkl vítkovickou obranou a podél zaskočeného brankáře skóroval. Na dva nula poté zvýšil v přesilovce nejlepší plzeňský střelec Václav Pletka.

„Mohli jsme přidat i další góly, ale to se bohužel nestalo," litoval kouč.

Soupeř ještě do přestávky snížil a v prostřední části stav srovnal. „Hráli jsme často v oslabení, což nás stálo spoustu sil. Navíc v obraně až na Tomáše Slováka byli samí mladí," upozornil Razým.

K dlouhodobě zraněným Tomáši Frolovi s Danielem Semanem totiž v souboji s Mountfieldem přibyl Jiří Hanzlík. „Při obětavém zákroku si Jirka natáhl sval," vysvětloval lodivod.

V plzeňské obraně tak v neděli operovali devatenáctiletí Patrik Marcel s Michalem Moravčíkem. „Vedli si dobře," říkal Razým. „Ze hry jsme je stáhli až v půlce třetí části, kdy už to bylo kdo s koho."

V útoku se podruhé od svého zranění v obličeji z úvodu prosince objevil čtyřiadvacetiletý Tomáš Pitule.

„Tomáš už nějaký čas trénoval naplno. V pátek si jeho nasazení vynutila absence dvou zkušených borců. Podal ale solidní výkon, a proto zůstal v sestavě," uvedl trenér.

I Razýma zaskočila smutná zpráva o úmrtí Milana Kajkla, v sedmdesátých letech defenzivní opory plzeňského týmu a reprezentace.

„´Míno´, jak se mu přezdívalo, byl ve své době pan hokejista, elitní obránce," ocenil Razým.

„Když on byl na vrcholu, já teprve začínal. Ale k nám mladým klukům se choval skvěle. Naše cesty se potom ještě krátce protly v německém Selbu, kde působil jako trenér. Byl to fajn chlap," zavzpomínal kouč.

Po dvou výpadech k soupeřům čekají Plzeň nyní naopak dva domácí zápasy.

V pátek Škodovka hostí Liberec a v neděli se ve své aréně střetne s vedoucí Spartou.