Středeční valná hromada byla pro plzeňský extraligový hokejový klub vpravdě přelomová.

V její první části se jednalo o možnosti přijetí patnáctimilonové půjčky od Plzeňské teplárenské, a. s. Nenašel se ale nikdo, kdy by byl ochoten osobní směnkou tento krok pokrýt.

„Podle podmínek to musela být fyzická osoba. Klub, pokud by mohl, by se za půjčku zaručil,“ uvedl právník klubu Tomáš Tesař.

Bylo třeba najít jiné řešení. „Pokud bychom ho totiž nenašli, musel bych doporučit valné hromadě kroky vedoucí k přezkoumání hospodaření klubu s návrhem na jeho konkurz,“ dodal Tesař.

Zachráncem se tak stal Martin Straka, který odkoupil 70 procent ochodního podílu, včetně asi osmnáctimilio­nového dluhu.

Tesař se stal prezidentem klubu, jednou z nových tváří ve vedení pak Emil Kristek, nyní ředitel nově pojmenovaného HC Plzeň 1929.

„Je to člověk, který má bohaté zkušenosti z obchodu,“ vysvětlil důvody volby Martin Straka. „Navíc mezi nás vnesl dobrou náladu, nikdy jsem ho neviděl zamračeného. Příjemně se tady uvolnila atmosféra,“ uvedl Straka.

Z poněkud jiné pozice coby majitel klubu bude teď Martin Straka vystupovat vůči hráčům. Ale v zaběhnutých věcech by se podle něj nic měnit nemělo. „Hráči vědí, co od nich chci,“ sdělil Straka. „A co se týče hokejové stránky, hlavní slovo mají trenéři. I já můžu klidně dostat pokutu.“

Straka ovšem musí vedle kolotoče jednání manažerských stíhat naskočit i do koloběhu tréninkového.

Zápasy a příprava na ně mu ale dávají možnost odreagovat se od ostatních starostí.

„Když je člověk ve stresu, tak ten přetlak ze sebe při fyzické námaze dostane,“ říká. „Mně osobně to spíše pomáhá, přestanu myslet na věci kolem a pročistím si hlavu. Ale minulý týden s týmem na Šumavě na kolech jsem nebyl,“ přiznal Straka.

První muž plzeňského hokeje také teď určitě nevyrazí na dovolenou, která jinak tým čeká. Ovšem na sezonu bude připraven určitě dobře.

„Chceme divákům v Plzni zopakovat minulý úspěšný ročník,“ ujistil kapitán, generální manažer a majitel klubu HC Plzeň 1929 Martin Straka.