Do výstroje se hokejový obránce totiž oblékl krátce poté, co absolvoval dlouhý let zpoza oceánu. „Cesta proběhla v pohodě, nebyl důvod, abych netrénoval,“ řekl Modrý.

Minulé dvě sezony odehrál v Plzni, byl výraznou osobností, ale pak se rozhodl ukončit kariéru a na přání rodiny odletěl do Ameriky.

Tady má kořeny Modrého manželka a tři děti. Ale svým způsobem i sám čtyřicetiletý matador, který během 13 sezon v zámoří svedl v prestižní NHL za New Jersey, Ottawu, Los Angeles, Atlantu, Dallas a Philadelphii úctyhodných 725 zápasů.

A také si plánoval, že v městě Albany asi dvě hodiny jízdy od New Yorku, otevře další životní kapitolu.

Jenže teď je rodák z Českých Budějovic zpátky v Plzni.

Po sezoně vás plzeňský šéf Martin Straka přemlouval, ať ještě nekončíte, ale neuspěl. Co vás nyní zviklalo?
V zámoří jsem sice začal novou kapitolu, ale hokej mi chyběl stále víc. Když něco milujete, je těžké se rozloučit. A protože jsem cítil, že jde o možná poslední šanci něčeho dosáhnout a v nádrži mi ještě nějaká šťáva zůstala, tak jsem zpátky.

Bylo to pro vás těžké rozhodování? Přece jen jste z tréninkové a zápasové zátěže vypadl.
Ani ne. Láska k hokeji, ale i vzpomínky na poslední dva roky tady v Plzni, na tým a na vše, co tu proběhlo, byly silnější než nějaké obavy. Nepřicházím jako nějaká superhvězda, ale věřím, že mám mužstvu stále co dát. Že když budu pracovat a dám do hry srdce, tak můžu pomoci.

Plzeň vás chtěla zpátky už nějaký čas. Kdy jste vyslovil ono rozhodné slovo, vracím se.
S Martinem Strakou jsme byli pořád ve spojení. Častěji se začal ozývat v době, kdy Plzni kvůli zraněním chyběli beci. Jenže to bych musel rodinu opustit na dlouho. Ale říkal jsem si, že po Novém roce by to šlo. Že do té doby trochu zapracuji na kondici, a tak jsme se domluvili.

Manželka souhlasila?
Ona chápe, že hokej je moje láska a že jde možná o poslední šanci ukázat, co jsem se za všechna ta léta naučil a podpořila mě.

Byl jste během pobytu v zámoří ve spojení s hokejem?
Trénoval jsem děti, takže na led jsem se moc nedostal. Ten deficit se teď budu snažit co nejrychleji odstranit.

Možnost hrát nějakou soutěž se vám v Americe nenaskytla?
Já nic takového nehledal. Ozvaly se nějaké kluby z Evropy, ale to jsem zamítl. Pro mě připadal v úvahu jen návrat do Plzně. Bylo totiž fajn být součástí týmu, užívat si skvělou atmosféru, kterou vytvářejí plzeňští fanoušci a jsem moc rád, že mám šanci si vše znovu připomenout.

Tušíte, kdy byste mohl naskočit do extraligy?
To je otázka pro trenéra.

Jak nahlížíte na kvalitu současného kádru Indiánů?
Zatím o něm vím jen to, co jsem si někde přečetl. Až uvidím mužstvo v reálu, tak si udělám svůj názor.

Je vaše touha uspět pořád stejně velká jako na začátku kariéry?
Určitě a možná ještě větší. S postupem let si totiž daleko víc vážíš každého vítězství. Už si neříkáš, příští zápas, měsíc, sezonu to bude lepší. Do každého utkání jdeš naplno a chceš uspět.

Co byste vzkázal pochybovačům, kteří poukazují, že do plzeňské defenzivy přibyl další veterán?
Že je úplně jedno, jestli ti je dvacet, třicet nebo čtyřicet. Na ledě si musíš odvést svou práci a je na trenérovi, jestli tě příště postaví nebo ne.