Hokej hrál Kari Jalonen vrcholově 18 let a dotáhl to až do NHL. Zhruba dvacet roků se mu 62letý rodák z finského Oulu věnuje coby trenér. Teď se uznávaný odborník jako první zahraniční kouč chystá na práci u českého národního týmu, v němž nahradil po neúspěchu na olympiádě odvolaného Filipa Pešána. S asistenty Liborem Zábranským a Martinem Eratem má Jalonen vytáhnout český hokej znovu do popředí světové scény.

Svou misi zahájí finský kouč v Plzni. Hokejová reprezentace se tu bude chystat od pondělí 28. března do čtvrtka 31. března na přípravný dvojzápas s Rakouskem. Další sraz začne v neděli 3. dubna 2022 už ve Znojmě, kde se poté národní tým střetne ve středu 6. dubna poprvé s rakouským výběrem. Odveta je naplánována na pátek 8. dubna 2022 v Linci.

Generální manažer Petr Nedvěd s novým hlavním trenérem povolali do Plzně celkem 24 hráčů – tři brankáře, osm obránců a 13 útočníků. A mezi nimi hned šestici borců domácí Škodovky. Zatímco útočník Petr Kodýtek a obránci Vojtěch Budík s Davidem Jiříčkem (vrací se po zranění na nedohraném mistrovství světa dvacítek) už v minulosti český dres oblékali, zbývající trojice -  brankář Dominik Pavlát, obránce Lukáš Kaňák a v útoku Martin Lang - jsou nováčky.

Junioři Škody Plzeň porazili ve druhém zápase čtvrtfinále Pardubice 3:2 a stav sérii srovnali na 1:1.
Mladí Indiáni zaskočili Pardubice drtivým nástupem a srovnali stav série

Nominace výběru ČR na kemp v Plzni

Brankáři:

Aleš Stezka (Vítkovice), Dominik Pavlát (Škoda Plzeň), Štěpán Lukeš (Karlovy Vary).

Obránci:

Ronald Knot (Nižněkamsk, KHL), Jan Ščotka (Jyväskylä, Finsko), Michal Jordán (Chabarovsk, KHL), Patrik Demel (Litvínov), Vojtěch Budík, David Jiříček, Lukáš Kaňák (všichni Škoda Plzeň), Radek Kučeřík (Kometa Brno).

Útočníci
Ondřej Beránek, Jiří Černoch, Jakub Flek, Jan Hladonik (všichni Karlovy Vary), Petr Holík, Luboš Horký (oba Kometa Brno), Petr Kodýtek, Martin Lang (oba Škoda Plzeň), Patrik Zdráhal (Litvínov), Jan Bambula, Jakub Navrátil (oba Olomouc), Dominik Lakatoš, Petr Fridrich (oba Vítkovice).

Hlavní trenér: Kari Jalonen

Asistenti trenéra: Libor Zábranský a Martin Erat