Extraligový klub se kvůli předčasnému ukončení nejvyšší domácí soutěže, kterou zastavila šířící se pandemie koronaviru, dostal do vážných finančních těžkostí. Až takových, že vedení klubu údajně zvažovalo prodej extraligové licence a v nelehkých časech se obrátilo s žádostí o podporu na vedení města.

A pomoc přišla.

Hokejová Škodovka získala od města třímilionovou finanční injekci. Poskytnutí dotace schválili oficiálně zastupitelé.

Je to poprvé v historii, kdy radnice takto podpoří profesionální sport. Předtím finančně přispívala jen na sportující mládež.

„Neumím si představit naše město bez extraligového týmu, jakým je Škoda Plzeň. A když bylo zapotřebí pomoci, neváhali jsme plzeňské Indiány podpořit, byť dopady pandemie budou pro naše město těžké,“ uvedl Martin Baxa, primátor Plzně.

„Plzeňský hokejový klub má asi třetí nejnižší rozpočet v extralize, přesto dlouhodobě bojuje o přední místa. Velmi dobře si vedl i nyní. Kvalifikoval se do play-off, ale vinou pandemie už ho nemohl odehrát. Tím utrpěl mnohamilionové ztráty,“ přidal vysvětlení první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Zároveň připomněl, že HC Škoda Plzeň město dobře reprezentuje doma i v zahraničí.

„Vyzdvihl bych především osobnost Martina Straky, který v Plzni hokej před nějakými deseti lety zachránil,“ uvedl Zarzycký.

Hokejová Škodovka od chvíle, kdy se řízení klubu v létě roku 2008 jako většinový majitel a generální manažer ujal Martin Straka nikdy nechyběla v play-off. A vedle historického titulu vybojoval plzeňský tým ještě čtyřikrát bronz, z toho třikrát v uplynulých pěti sezonách, to včetně té nedokončené.

O způsobu, jak klub podpořit, se jednalo od poloviny března, kdy byla na radnici vytvořena speciální pracovní skupina.

„Samotný klub už snížil své náklady na nejnižší možnou hranici. Hráčům snížil po dohodě odměny a platy o sedm milionů korun, provoz zredukoval o stejnou sumu. Do úzkých se nedostali vlastní vinou a pomoc od města je proto na místě,“ souhlasil s dotací radní pro oblast ekonomiky David Šlouf.

„Chtěl bych zastupitelům města Plzně a vedení obchodních společností Vodárna a.s. a Plzeňská teplárenská a.s. poděkovat za tento vstřícný krok. Bereme ho jako nadějný start dlouhodobé spolupráce a podpory. Rovněž bychom chtěli poděkovat Romanu Zarzyckému, který se snažil zkompletovat požadavky všech profesionálních klubů ve městě,“ reagoval na webových stránkách klubu Martin Straka. „Největší poděkování pak patří panu primátorovi Martinovi Baxovi za zprostředkování klíčových jednání se všemi aktéry, na kterém zcela jasně vyjádřil vůli města, v této složité situaci, našemu klubu maximálně pomoci. Velice si vážíme toho, že se město Plzeň zařadilo mezi naše významné partnery po bok našich sponzorů a fanoušků,“ prohlásil generální manažer HC Škoda.

Se snahou, podpořit v nelehkých časech klub, přicházejí i fanoušci. Na transparentním účtu, který na pomoc Indiánům založil jeden z nich, se už sešlo přes 177 tisíc korun.