Po čase se jejich cesty rozdělily, aby se znovu spojily v týmu extraligové Škody Plzeň.
Teď se parťáci z útoku sejdou na olympiádě.

Nominace na hry v korejském Pchjongčchangu zkušené borce příjemně překvapila.

Mertl, který se 24 góly vede pořadí extraligových střelců, si až se zpožděním zapnul televizní přenos, v němž reprezentační trenér Josef Jandač oznamoval složení olympijského výběru. „Upozornily mě esemesky a manželka potom přenos zapnula na mobilu. Nějaká jména už padla, ale tím, že mám vyšší číslo, tak jsem slyšel, jak trenér říká i moje,“ uvedl jednatřicetiletý centr.

Minulé dva týdny eustále čelil dotazům, zda pojede na olympiádu, ale tlak se snažil nepřipouštět. „Takže jsem ani přesně nevěděl, kdy trenér Jandač nominaci oznámí,“ vysvětloval Mertl. Pak byl šťastný.

Na velkou akci, a hned na olympiádu, se šikovný forvard nominoval poprvé v kariéře. „Byl jsem sice v širším kádru a ve skrytu duše doufal, že by to mohlo vyjít,. Ale teprve když je to jisté, tak se můžete začít radovat. Nic divokého se však neodehrálo. Jen jsme si s manželkou připili sklenkou šampaňského,“ přiznal Mertl.

Mezi prvními, kteří mu gratulovali, byl také Milan Gulaš. „Pogratulovali jsme si vzájemně. Je to paráda, že nám to takhle vyšlo,“ uvedl nesmírně platný hráč a jeden z tahounů Indiánů.

Po minulé sezoně Mertl ukončil angažmá v KHL, v níž hájil barvy ruské Ufy a chorvatského Medveščaku Záhřeb. Přestože zvažoval řadu zahraničních nabídek, nakonec se rozhodl následovat Gulaše do Plzně. „S Milanem jsme to hodně probírali a jak se ukazuje, byla to dobrá volba,“ připustil plzeňský snajpr a se 47 kanadskými body (24 gólů + 23 asistencí) po Gulašovi (19 + 33) druhý nejproduktivnější hráč soutěže. Přitom těží z průbojnosti spoluhráče z útoku.

Zatímco rychlý důrazný Gulaš větrá svými kousky obrany soupeřů, Mertl s radarem na góly najíždí do šancí, které proměňuje.

Právě na spolupráci dua Gulaš, Mertl vsadil i Josef Jandač, který oba zná ze svého působení v českobudějovickém Motoru. „Víme, co od sebe s Milanem čekat, a sedlo si to,“ vysvětloval hbitý centr.

A jak vidí šance českého výběru pod pěti kruhy? „V Pchjongčchangu nebudou hráči z NHL, takže Kanada s Amerikou přijedou s výběry srovnatelnými s evropskými a vše je otevřenější. Kdokoliv může uspět a o medaili se popereme i my,“ prohlásil Mertl.

Teď už znovu myslí na pokračování extraligy. „V pátek nás doma čeká těžký zápas s Třincem a na něj se musíme soustředit,“ zdůraznil útočník.

Vedle bodů bude ve hře i jeho vedoucí pozice mezi střelci.

Třinecký Martin Růžička, kterého olympiáda mine, zaostává za Mertlem jen o gól.