Vrbatův nájezd a bekhendovou fintu, otvírající národnímu týmu brány semifinále. I následné rány soupeře. Vyrovnání na 2:2 a ´šmudlu´ Švédů v prodloužení, znamenající konec Česka na mistrovství světa.

„Bylo mi smutno i za ty kluky na ledě. Dovedl jsem si představit, co jim asi v tu chvíli běželo hlavou,“ říká brankář hokejového mužstva Plzně.

„Odehráli výborný zápas, ale v závěru byli Švédi šťastnější,“ tvrdí Málek.

Platí to i o vítězné trefě Seveřanů v nastaveném čase?
Určitě. Vždyť ten gól padl ze skrumáže před Hniličkou po sérii tečí a odrazů. S tím se těžko něco dělá. Špatně byla totiž už situace předtím.

Myslíte vyloučení Erata?
Ano. Bránit se dvě minuty ve třech proti čtyřem bere sílu. Naši byli z toho hodně zavaření, Švédi cítili šanci a dotáhli ji do konce. Dali takový ušmudlaný gól, ale i takové padají. Přijít nemělo už ono oslabení.

Dal se zvládnout lépe třeba i konec třetí třetiny, udržet jednogólový náskok?
Těžko soudit. Švédové hráli vabank a gólu na 2:2 předcházel drsný atak stokilového Walina na Hniličku. Gólman byl sice vyjetý kousek mimo brankoviště, ale i tak mi to přišlo nefér. Běžně se to určitě nedělá.

Když už mluvíte o brankáři Hniličkovi, jak se vám líbil jeho výkon?
Co mohu soudit, tak tým ve čtvrtfinále určitě podržel.

Jenže předtím ze všech stran slyšel, že je slabinou českého výběru.
Gólman je prostě na očích. Chybu útočníka vidí málokdo, obránce někdy a brankáře vždycky. Ovšem je fakt, že do Hniličky šil kde kdo. Takže lehko mu určitě nebylo, ale popral se tím statečně.

Jak je vám v závěru třetího týdne kondiční přípravy?
Asi jako obvykle v téhle době. Do skoku ne. Zvlášť běhy a cyklistika mi dává zabrat.

A kdo podle vás usedne v Kanadě na světový trůn?
Kanaďané jsou sice doma, ale mě osobně se víc líbila hra Rusů. Takže možná oni.