„Na reprezentační kempy se vždycky těším. Je to skvělá šance nabrat nové zkušenosti. Každý hráč si v tomto věku přeje dostat se do výběru. Já jsem velice rád, že si trenéři vybrali zrovna mě. Navíc jsem si mohl prodloužit sezonu,“ měl radost, že se dostal do výběru, devatenáctiletý forvard.

A jaký program čekal na hokejové mladíky na soustředění?

„Pilovali jsme především systém hry, kterým bychom se chtěli prezentovat celou sezonu,“ vysvětloval Malát.

Český tým posléze čekaly dva přípravné zápasy se Slovenskem. První prohrál 2:5 a ve druhém uspěl 4:3 po samostatných nájezdech.

Kromě toho se střetli i s reprezentační osmnáctkou, kterou teď čeká mistrovství světa s plzeňským obráncem Davidem Jiříčkem v sestavě.

Zádrhel. Talent si na postup do finále musí počkat.
Zádrhel. Talent si na postup do finále musí počkat

„S Davidem jsme kamarádi. Známe se dlouho, pocházíme i ze stejného města. Ale na ledě jsme si nic při zápase nedarovali. Chtěli jsme oba předvést své maximum. I za cenu toho, že se třeba dohrajeme nebo sekneme, to k tomu patří. Myslím si, že David to má stejně,“ říká s úsměvem Sebastián Malát.

Ten přemýšlel už i o vrcholu dvacítky v podobě mistrovství světa.

„Šampionát do dvaceti let je hodně sledovaný. Jezdí na něj opravdu skvělí mladí hráči, kteří se ucházejí o místo v NHL. Je to skvělá škola, zahrát si třeba proti těm, kteří byli draftováni v prvním kole, nebo je to teprve čeká. Od malička tenhle šampionát sleduji a byl by to pro mě splněný sen, zahrát si na něm,“ vysvětluje odchovanec Škody Plzeň, který v uplynulé sezoně odehrál 34 zápasů za plzeňské áčko.

„Za sebe určitě mohu být spokojenější až tak od poloviny sezony, kdy se mi dařilo jak herně, tak i bodově. Chci na to navázat i v dalším ročníku,“ dodává Malát, jenž se teď musí soustředit na maturitní zkoušku, která ho brzy čeká.