Jako Viktoria suverénně kraluje fotbalové lize, tak Škodovka září v hokejových arénách.
Loni ve stejný čas bojovali Indiáni o přežití, teď se vyhřívají na čele extraligy. Ačkoliv před sezonou odmítali roli černého koně, řehtají z plných sil.

Na první místo se Škodovka vrátila v půlce října a poté už jen zvyšovala náskok před pronásledovateli.
Z 25 zápasů vyšli Indiáni jen dvakrát naprázdno. Podruhé to bylo v Olomouci, kde Plzeň padla 0:5, ale po téhle facce následovalo osm výher, z toho sedm za tři body.

Na kontě tak nejofenzivnější tým soutěže má 55 bodů a před hradeckým Mountfieldem na druhé příčce vede už o šest bodů.
Přitom druhá čtvrtina byla pro Škodu dramatická.

„Postupně se nám zranili Petr Kadlec, Ondra Kratěna, Lukáš Pulpán, David Sklenička, Denis Kindl a Saša Hylák. Ty ztráty byly znát, nicměně tým se nezlomil a se ziskem bodů i s výkony můžeme být spokojení,“ říká trenér Ladislav Čihák.
Zraněné zkušené borce zastoupili mladí Indiáni. „Mají se stále co učit, ale třeba Kaňák s Kvasničkou v obraně nebo útočníci Kodýtek s Chalupou odvedli dobrou práci,“ oceňuje.

Ačkoliv na lídra se chce nyní každý vytáhnout, trenér to vnímá jako výzvu.

„Na začátku soutěže jsme chtěli vyhrát první zápas, druhý a pak další a další. Což se povedlo a z toho nesmíme ustoupit. Soupeři se na nás chystají, ale silný tým si s tím musí poradit,“ vysvětluje kouč.

Vůbec se snaží krotit euforii z postavení v čele tabulky. To přesto, že momentálně Plzeň dělí od sedmé Mladé Boleslavi, prvního týmu za hranicí přímého postupu do play-off, luxusní polštář 20 bodů.
A to mají škodováci oproti soupeřům k dobru ještě neodehrané utkání.

„Možná to svádí začít myslet na play-off, ale to je ošidné. Co jsme během první půlky získali, můžeme v té druhé promarnit. Najednou jste třetí, pátí a začne kolotoč, který jsme si užili v minulé sezoně,“ připomíná Čihák hon na účast v předkole play-off. „O to nestojíme,“ dodává.

Před mužstvo tak s kolegy staví neustále nové cíle. „Blok zápasů, které je třeba nějak zvládnout. Jeden nám teď běží do další reprezentační přestávky,“ říká Čihák.

Navíc je přesvědčen, že zkušené jádro mužstva nějaké polevení nedovolí.

„Dílčí krize mohou přijít, ale na všech klucích je vidět, jak moc chtějí uspět,“ říká Čihák.

Zárukou je také pevná ruka Martina Straky, který stejně jako předtím na ledě nyní v pozici šéfa klubu a jednoho z trenérů táhne tým k vrcholu.

Plzeňský hokej zase baví diváky. Je na co se dívat.

Vrací se tak vzpomínky na sezony, v nichž Škoda právě se Strakou a Tomášem Vlasákem, nynějším sportovním manažerem, rovněž válcovala soupeře a na jaře 2013 slavila zisk mistrovského titulu.
Ta analogie je zřejmá.

V osobě gólmana Miroslava Svobody našla Plzeň potřebnou jistotu. K tomu přičtěte dva elitní útočníky Milana Gulaše s Tomášem Mertlem, kteří strhávají hráče kolem sebe. A s úspěchy roste sebevědomí týmu.
Škodou neotřásla zranění, ani odchod střelce Dominika Kubalíka. Pozici nejlepšího kanonýra soutěže převzal Mertl (18 gólů) a v popředí individuálních statistik jsou i další Indiáni.

Výborně si ale v Plzni vedou také mládežnické celky. Stejně jako Škodovka vévodí extralize junioři i starší a mladší dorost. Momentálně byste v Česku těžko hledali úspěšnější hokejový klub.