V Plzni se v pátek po roční pauze hrálo hokejové play-off.

Jenže na úvod série se radovali hosté z litvínovské Vervy. Domácí Škodovku porazili těsně 1:0 a stejným poměrem se ujali vedení v sérii.

Dveře do semifinále ale jednomu ze soků otevře až čtvrté vítězství.

Na Plzni jako by stále ležela deka ze závěru základní části, kdy předtím dominující tým srazily zdravotní trable.

Indiáni hráli sice častěji v početní výhodě, ale puky jim uskakovaly. V zakončení chyběl klid . Jako při střele Hanzlíka, která v první třetině jen cinkla o tyč soupeřovy klece. Zblízka se neprosadil Pletka.

Zato hostům přesilovky svědčily. V jedné z nich se před Mazancem zjevil Majdan, ale plzeňský gólman jeho střelu zázračně kryl. Skočil a nataženou holí zabránil pohromě.

V úvodu druhé části už Mazanec takové štěstí neměl. Doznívající čtyřminutovou převahu Verva po kombinaci využila. Od modré přihrával Kousalík a číhající Lukeš zdvihl puk pod břevno. A šlo o vítěznou ránu. Když se totiž na opačné straně ocitl ve stejné pozici Vlasák, pálil jen do brankáře Francouze.

V polovině utkání si na hostujícího Rapáče vyšlápl Lev, byl vykázán ze hry, ale Škodovka se téměř pětiminutovému oslabení i s přispěním Mazance ubránila.

Kubát zblízka minul a šanci zahodil už při hře čtyři na čtyři Hübl. Pádící k plzeňské brance se vyhnul i vyjetému Mazancovi, ale z úhlu netrefil prázdnou klec.

Domácí se dál tlačili za vyrovnáním a na ledě přibývalo střetů i vyloučení.

Dvakrát po sobě zamířil na trestnou lavici domácí Dvořák, podruhé na pět minut a do konce utkání, ale jeho spoluhráči oslabení ubránili.

Ve vypjatém závěru to byli naopak hosté, kteří pod tlakem častěji pykali. Modrobílí mocně povzbuzovaní publikem sice obléhali litvínovskou svatyni, ale vše marné.

Dát gól nedokázali ani v minutové přesile pět na tři ani v závěrečné hře bez brankáře.

Výhru se svým týmem slavil brankář Francouz, jinak plzeňský odchovanec.

Šanci na reparát budou mít škodováci už v sobotu, kdy čtvrtfinálová série pokračuje druhým zápasem od 19.00 hodin znovu v Plzni.

Milan Razým (Plzeň): O výlsedku ve vyrovnané utkání rozhodlo využití přesilových her. Hosté po naší chybě a zbytečném faulu jednu využili, zatímco my žádnou. Bohužel jsme byli v zápase příliš nedisciplinovaní. Dva pětiminutové tresty to je na takový zápas příliš. A když nedáme gól, a to ani v minutové převaze pět na tři, nemlůžeme pomýšlet na vítězství. Hráčům nelze upřít snahu, ale v dalším utkání se musíme víc tlačit do branky a víc střílet.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): Zápas nechci nějak zvlášť komentovat, hodnocení si schovám až na dobu po skončení série. Ale chtěl bych smeknout před týmem. Kluci hráli, co jsme si řekli. Až na pár zbvytečných vyloučení dodrželi stanovenou taktiku a byli za to zaslouženě odměněni.

HC Škoda Plzeň – HC Verva Litvínov 0:1 (0:0, 0:1, 0:1)

Branka a nahrávky: 21. Lukeš (Kousalík, Hübl). Rozhodčí: Hribik, Minář – Ondráček, Pešek. Vyloučení: 5:12, navíc Lev a Dvořák (oba Plzeň) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6854. Stav série: 0:1.

Sestavy:

Plzeň: Mazanec – Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo – Johnson, Martin Straka, Vlasák – Kratěna, Jan Kovář, Pletka – P. Sedláček, Vampola, Lev – Hollweg, Kašpařík, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz – Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš – Majdan, Hübl, Lukeš – Baláž, Piroš, Ručinský – Rapáč, J. Černý, R. Pšurný – Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.