Škodovka se na vedoucí pozici vrátila poté, co šňůru pěti zápasů u soupeřů zakončila výhrou 2:0 na Spartě. V čele se modrobílí drží o bod před Brnem a Třincem. Čtvrtý Mountfield ztrácí na lídra tři body.

„Dlouhý venkovní trip byl náročný, ale hráči jsou profíci a srovnali se s tím,“ řekl trenér Ladislav Čihák a ocenil vítězství nad Spartou.

„Ačkoliv soupeř měl zvlášť ve druhé třetině víc ze hry, kluci to dobře odbránili a s výborným Mírou Svobodou v brance výhru uhájili. Po pár horších výsledcích jsme tak zase brali tři body,“ zdůraznil kouč.

Na návrat do domácího prostředí se těší stejně jako hráči. „Konečně nemusíme nikam cestovat. Věříme, že lidi přijdou a poženou nás k vítězství,“ prohlásil Čihák.

Škodováci se nemají nač šetřit, protože další střetnutí hrají až v neděli 5. listopadu v Pardubicích.

PRVNÍ MÍSTO I MARODKA

„Jsme první a tuhle pozici si chceme udržet. Vyhrávat, ukázat sílu i charakter, to je hnací motor pro celý tým, a to za každých okolností,“ zdůraznil Čihák.

Plzeňská marodka se totiž dál zaplňuje, když k pětici zraněných přibyl po utkání na Spartě nově obránce David Sklenička.

„Je to nepříjemné, protože jde už o třetího beka. Do sestavy tak naskočí David Kvasnička,“ avizoval trenér.

Už tak očesaná sestava Indiánů ještě omládne. Kvasničkovi je osmnáct, jen o málo starší je Lukáš Kaňák (roč. 1997) nebo v útoku Petr Kodýtek s Matějem Chalupou (oba 1998).

„Je to šance a já se ji snažím čapnout nejlíp, jak to jde,“ svěřil se Kaňák, který k výhře na Spartě přispěl asistencí. „Mountfield bude nejspíš hokejovější než Sparta. Hrají agresivně, v pohybu a půjdou po nás, tak se na to musíme nachystat a přetlačit je,“ řekl o soupeři

Hradečtí sice v úvodu soutěže třikrát prohráli, ale následně je do popředí tabulky vystřelila série sedmi tříbodových výher, kterou až v neděli uťal v nájezdech Litvínov.

„Dalo se čekat, že se Mountfield čapne, ale doma si chceme vzít tři body,“ prohlásil trenér Čihák.

SLOVENSKÁ HRÁZ NA PĚT

A přednosti Východočechů? V útoku produktivní Jaroslav Bednář, Petr Koukal nebo Bedřich Köhler. K tomu účinná defenziva a hlavně brankář Patrik Rybár.

Začátek extraligy slovenský gólman vinou zranění nestihl a právě Rybárův návrat mezi tyče nastartoval hradecký vzestup.

Čtyřiadvacetiletý brankář vytáhl úspěšnost zákroků přes 95 procent, třikrát uhájil čisté konto a čas, v němž nebyl překonán, protáhl k cifře 245 minut a 27 sekund, čímž se v extralize zařadil na druhé místo historických tabulek.
Jenže teď bude Rybár čelit plzeňské ofenzivě, která je zvlášť doma drtivá.

Mezi pěti nejproduktivnějšími hráči probíhající extraligy jsou hned tři Indiáni.

Pořadí vede zároveň nejlepší střelec soutěže Dominik Kubalík (15 gólů + 7 asistencí) před Tomášem Mertlem (12 + 9), pátý je Milan Gulaš (8 + 11).

„Plzeň prohrála v Olomouci, ale pak si spravila chuť se Spartou. Bude chtít vyhrát, ale i my se chceme vrátit na vítěznou vlnu,“ uvedl hradecký obránce Mislav Rosandič.

První vzájemný zápas sezony v Hradci vyhrál Mountfield v prodloužení.

Vstupenka na páteční zápas slouží v plzeňské hromadné dopravě jako jízdenka nově hodinu a půl před utkáním a dvě hodiny po jeho skončení.