Třinec, Plzeň – Bodová šňůra extraligového lídra z Plzně se přetrhla ve středu v Třinci.

Plzeňská Škodovka v předehrávce 11. kola prohrála s Oceláři 1:5 a na třineckém ledě prodloužila své už téměř tři roky trvající čekání na vítězství. V Třinci utrpěli Západočeši šestou porážku v řadě.

Na druhé straně Indiáni v této sezoně vyšli naprázdno po sérii šesti zápasů, v nichž vždy bodovali a pětkrát zvítězili.

Ve středu však škodováci neměli svůj den. Katem Plzně se stal nejlepší třinecký kanonýr minulé sezony Hrňa, který dvěma góly ukončil svůj střelecký půst v sezoně.

Naopak hosté se museli v souboji s dosud tápajícím celkem vicemistrů obejít bez Hollwega a nejlepšího střelce Hossy.

I když s třineckým lazaretem to nakonec nebylo tak žhavé, při neúčasti Adamského, Krepse a Klepiše se do sestavy protlačili všichni čtyři útočníci povolaní z farmy ve Frýdku-Místku. Jejich lajna si dokonce ve čtvrté minutě vytvořila první střeleckou příležitost, ale Růžička ani nadvakrát Machovského nepřekonal.

Čtyři porážky z posledních pěti zápasů donutily Třinec změnit herní myšlení a upnout se k jednoduchosti. Soupeře v první části také Oceláři přestříleli 16:3. Ale nejpodstatnější pro domácí bylo, že Rákos v deváté minutě v oslabení zavezl puk do pásma, objel bránu a křižným pasem našel Hrňu, který první trefou v ročníku otevřel skóre.

Vedoucí tým extraligy se do šance dostal až ve 14. minutě, kdy se Kubalík prosmýkl středem hřiště před Hrubce, který ale svoje barvy podržel.

Plzeň se nejvíce nadechovala v úvodu druhé části, jenže Bližňák si pokusem z mezikruží na Hrubce také nepřišel. Změnu poměrů na ledové ploše tak nastolil druhý gól Hrni, který ve 29. minutě po ideální Meidlově přihrávce snadno překonal Machovského. A po dvou minutách Plíhal v přesilovce zadovkou přes brankoviště vyzval Draveckého, který navýšil skóre na 3:0.

Třinecké bohorovnosti však bylo až moc: brankář Hrubec si chtěl za bránou obhodit Indráka, který mu ale sebral puk a Kubalík do prázdné branky snížil.

Plzeň opět pookřála, ale zárodek dramatu 18 sekund před koncem druhé části zadusil po brejku ranou k tyči Svačina. Machovský navíc půl minuty před koncem utkání podcenil Káňovu střelu z dálky, a tak Třinec zůstal proti Plzni na vlně domácích výher.

„V úvodu nám pomohl gól v oslabení. Ten nás nastartoval. Myslím, že kluci byli potom lepším týmem a zaslouženě vyhráli," říkal třinecký asistent Václav Varaďa.

Jeho plzeňský protějšek Ladislav Čihák připustil, že inkasovaný gól při vlastní přesilovce týmem otřásl.

„Byla to facka. Chtěli jsme hrát aktivní hokej, ale bohužel nám nešlo vůbec nic. Musíme na to rychle zapomenout. Třinci blahopřeji, my musíme začít úplně jinak," podotkl Čihák.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 5:1

Třetiny: 1:0, 3:1, 1:0. Branky a nahrávky: 9. Hrňa (Rákos), 30. Hrňa (Meidl, Klesla), 32. Dravecký (Plíhal, Svačina), 40. Svačina (Dravecký), 60. T. Káňa (Foltýn, L. Doudera) - 33. Kubalík (Indrák). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Lukš, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4459.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Linhart, Nosek, Hrabal, Klesla, L. Doudera, od 41. navíc Foltýn - Irgl, Polanský, Orsava - Dravecký, Plíhal, Svačina - Hrňa, Rákos, Meidl - Luka, M. Růžička, T. Káňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Jeřábek, Moravčík, Kubka, Pulpán - Kratěna, Bližňák, Schleiss - Indrák, Kracík, Kubalík - J. Sýkora, Lev, Johnson - Poletín, Preisinger, Kristl. Trenéři: Michal Straka a Čihák.