„Liberečtí se ozvali, že mají tři zraněné beky, a proto si hodlají stáhnout Dernera,“ potvrdil zvěst prezident plzeňského klubu Tomáš Král.

Jenže Plzeň už dnes v Praze čeká v krátké době další vzájemný souboj se Slavií. Jde o předehrávku 50. kola, které je jinak na programu 15. února.

Možná právě to však vede Severočechy k zásahu. Dernera totiž půjčili Plzni v polovině října s tím, že si ho mohou po měsíci stáhnout kdykoliv zpět. A pokud by dnes bek nastoupil za Lasselsberger, pro Liberec by byl pro zápas stejného kola ztracen. A boj o pozice v play off nabírá na intenzitě.

„Na devadesát procent Derner na Slávii už hrát nebude. Je to sice nepříjemné, ale musíme se s tím srovnat,“ prohlásil Tomáš Král. „Matematicky vzato máme beků dost. Jen nedávno jsme získali Lotyše Jekabse Redlihše, ale ještě jednoho obránce hledáme.“

Trenér Jiří Kučera byl s Redlihšovým výkonem proti Českým Budějovicím spokojen. „Hrál dobře, překvapil. Protihráče si drží natěsno, je důrazný,“ chválil pětadvacetiletého beka. „Navíc se nám do obrany vrací po pauze Venca Benák,“ sdělil Kučera.

Předchozí duely Plzně se Slavií v této sezoně skončily vždy výhrou domácího celku v prodloužení. Před jedenácti dny přetlačil Lasselsberger slávisty v přesčase 5:4.

„Hrajeme teď dvakrát venku, na Slavii a v pátek v Kladně, a brali bychom každý bod,“ nastínil cíle Kučera.

V souboji šesté Plzně na ledě druhé Slavie bude kouč postrádat jen v útoku Ludvíka. „Chytat bude Martin Altrichter. Do první řady k Divíškovi se posune Vlasák a Fabuš se vrátí ke Kracíkovi,“ ohlásil kouč změny.

Slavia v neděli udolala doma poslední Ústí 4:3 a poprvé v novém roce slavila zisk tří bodů.

Diváci na útočníka Táflíka nezapomněli

Aplaus diváků ze zaplněných tribun si zase po letech užíval bývalý hokejový útočník Josef Táflík.

Dlouholetý hráč Plzně, v osmdesátých letech člen smrtících formací Táflík, Pata, Černý a Táflík, Pata, Hauer totiž slavil kulaté narozeniny a klub mu před začátkem nedělního duelu s Českými Budějovicemi předal k jubileu slavnostně dres se symbolickým číslem padesát.

„Bylo to moc hezký. Jak od klubu, tak od fanoušků, kteří nezapomněli, ačkoliv ligu jsem hrál naposledy před dvaceti lety,“ říkal o svých pocitech Táflík.

Oslavenci se líbil i zápas, ačkoliv Plzeň v něm prohrála 1:4.

„Byl to skvělý hokej se vším všudy. České Budějovice jen ukázaly, že soutěž nevedou náhodou. Mají kvalitní, vyrovnaný tým, opřený o výborného Turka v brance,“ ocenil Táflík přednosti extraligového lídra. „Naši chtěli, snažili se i za nepříznivého stavu, ale od začátku tahali za kratší konec,“ mínil nyní povoláním obchodník. „Škoda jen, že kontaktní gól Plzně přišel až za stavu 0:3. Padnout dříve, mohlo být ještě veselo.“

V obraně to skřípe, připustil kapitán

Týmový šéf a momentálně i klíčový hráč Lasselsbergeru Plzeň. To je Tomáš Divíšek. Urostlý bijec, vrhající se energicky do zápasové vřavy i ve chvílích, kdy mužstvu teče do bot. Bývá úspěšný. Svými góly teď tým už poněkolikáté nasměroval k zisku bodů.

Divíšek skóroval i v neděli do sítě Českých Budějovic. Podevatenácté v sezoně. To se natlačil před Romana Turka, a ač tísněný, stihl vystřelit a pak z dorážky gólmana překonal.

Jenže tentokrát to k nějakému obratu nestačilo. Plzeň prohrála 1:4.

„Zase jsme měli ´vynikající´ začátek,“ zlobil se po zápase Divíšek.

„Za čtyři minuty jsme prohrávali o dva góly, a to jsme si říkali, že musíme začít opatrně. Jenže vůbec celá první třetina byla špatná,“ hrozil se kapitán.

Jihočeši připomněli, jak prostupná je občas plzeňská defenziva.
V obraně nám to skřípe, hra v našem pásmu je někdy fakt strašidelná. Není to žádný výkyv, jde o dlouhodobou záležitost. Je však nejvyšší čas s tím něco udělat .
 
To je hlavní důvod, proč se Plzeň v úvod roku trápí?
To ne. Máme teď problém dát gól a odehrát celý zápas nějak standardně dobře. Pořád něco honíme. Za námi je jednačtyřicet kol a jestli jsme měli čtyři nebo pět klidných zápasů. Ale pořád platí, že jen tak se nedáme.
 
To bylo znát i v neděli proti Českým Budějovicím.
Dokázali jsme se sice ještě zvednout. Zvlášť ve druhé třetině jsme si vytvořili řadu šancí. Já třeba ještě za stavu 1:3 trefil břevno. Ale málo platné. ´Budějky´ skvěle bránily a nepouštěly nás k dorážkám. A co prošlo, pochytal Turek.
 
Co vymyslíte dnes na Slavii?
Taktiku určí trenéři, na nás je abychom ji plnili. Hlavně v defenzivě musíme přidat. A zase začít bodovat. Před jedenáctým v pořadí máme totiž náskok už jen sedm bodů. A základní část jde do finiše.