Tak zní verdikt koncilia zabývajícího se v minulých dnech intenzivně Strakovým zraněním.

„Asi čtyři centimetry pod zasaženým místem mi doktoři objevili narušenou kost,“ potvrdil ve středu plzeňský kapitán. „Je to sice mrzuté, že stále nemohu trénovat, ale konečně vím na čem jsem,“ oddychl si sedmatřicetiletý forvard.

Vyvrátila se totiž podezření, že by Strakovi kvůli zranění hrozilo předčasné ukončení sezony, nebo dokonce konec kariéry. „Nějaké obavy tam byly, ale ty jsou pryč,“ ulevilo se hrajícímu šéfovi a klíčovému muži aktuálně nejlepšího celku extraligy.

Otvírá se totiž šance, že by zkušený matador mohl stihnout play off, které pro Plzeň startuje 18. března.

„Ta kost se už začala hojit, ale nikdo mi neřekne, kolik času je třeba na úplné zahojení. Jestli čtrnáct dní nebo víc,“ brzdí přehnaný optimismus olympijský vítěz z Nagana a mistr světa.

V příštích dvou týdnech má nařízený klid, bude posilovat jen horní část těla a rehabilitovat zraněnou nohu. „Pak půjdu znovu na snímky a uvidí se, jestli bude možné nohu začít zatěžovat,“ poslal fanouškům povzbudivý vzkaz.

Svému týmu chybí Straka od 10. ledna, kdy ho v úvodu extraligového utkání trefil pukem do nohy sparťan Michal Gulaši.

V mezičase se sice náčelník indiánů pokusil několikrát o návrat, naposledy v závěru minulého týdne, ale bolest ho pokaždé vrátila na marodku.

Plzeň i tak dokázala uhájit vedení v extralize a v předstihu si zajistila Prezidentský pohár pro vítěze základní části. V té zbývá odehrát ještě dvě kola. Modrobílí nastoupí po olympiádě ve středu v Litvínově a v pátek hostí Spartu.

Strakův ošetřující lékař věří v brzký návrat plzeňského kapitána

Se zraněním laboruje Martin Straka už dlouho a přitom plzeňského kapitána limituje malá trhlinka v holenní kosti, nikoliv zánět v nastřelené noze.

Laik a fanoušek hokejové Plzně zvlášť se pochopitelně ptá, proč se na příčinu trablů přišlo až nyní.

Odpovídá Petr Nepraš, lékař Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice v Plzni.

Zkušený odborník, který má certifikát k léčbě hráčů zámořské NHL a teď i Strakův ošetřující lékař.

Proč nešlo diagnostikovat pravý důvod potíží dříve?
Únavová zlomenina, to je vlásečnicová prasklinka v kosti, vznikající převážně jednostranným přetížením. A je záludná v tom, že na rentgenovém snímku ji lze s určitostí rozeznat až ve chvíli, kdy se začne hojit. To se nyní stalo. A je to pro Martina jen dobře.

Zvažoval jste s kolegy snad nějakou horší možnost?
Martin si stále stěžoval hlavně na bolest a ta mohla signalizovat cokoliv. A poslední vyšetření nás malinko vystrašila. Objevilo se podezření na zánět dřeně holenní kosti, a to by nešlo jen o kariéru, ale o zdraví. Okamžitě jsme také nasadili masivní dávky antibiotik, ale naštěstí to vše byly liché obavy. Je jisté, že jde skutečně o únavovou zlomeninu.

Odhadnete dobu léčení?
To je složité, protože to zranění prochází už fází hojení, a nyní je tedy těžké říci, kolik času bude ještě třeba. Někteří kolegové jsou opatrnější, ale já jsem optimista a věřím, že se Martin relativně brzy vrátí do plného tréninku.

Kdy to podle vás bude?
Znovu opakuji, nejde stanovit absolutně přesný termín, ale jsem přesvědčen, že dva týdny by měly stačit.

A poté bude moci Straka zabrat v tréninku zase naplno?
Rozhodující budou kontrolní vyšetření, ale také pocit samotného hráče. Zlomenina, byť několikamilime­trová, je bolestivá. Ale Martin je tvrďák, a když to jen trochu půjde, tak se do boje vrátí.