„Nechci to zakřiknout, ale taková šance tu už dlouho nebyla a dlouho nemusí být," říká Bohuslav Ebermann, bývalý excelentní útočník, pro svou rychlost přezdívaný plzeňský rychlík.

Ačkoliv ve své době patřil Ebermann k oporám národního týmu, v mateřském klubu se výrazného úspěchu nedočkal. „Vítězství v lize jsem si užil jen během vojny v Jihlavě. A o to emotivněji teď finálové zápasy prožívám. Vždyť něco podobného zažila Plzeň jen jednou, a to už je jednadvacet let," připomíná mistr světa a mnohonásobný reprezentant.

„Tehdy tým, v němž nechyběl ani mladý Martin Straka, měl také dobře našlápnuto," přidává se Vladimír Bednář, skvělý bek, jehož kariéru poznamenalo vážné zranění oka.

Ebermannův vrstevník a týmový kolega z Plzně i z reprezentace byl v roce 1992 vedoucím mužstva, které se o zlato střetlo s Trenčínem.

„Osobně jsem si o titul zahrál s Jihlavou, ale v hlavě mám i ono finále. Měli jsme řadu zraněných, navíc v Trenčíně nám neuznali gól. Tenkrát ho Škodovce upřel kvůli hozenému puku z hlediště rozhodčí Lípa – Plzeňák," vzpomíná rovněž světový šampion.

„Ty čtyři roky zpátky, co se vrátil Martin Straka z NHL, hraje Plzeň skvělý hokej, ale v play-off vždy něco chybělo. Teď se konečně tým probil do finále. Kluci si věří a v soubojích se Zlínem je to znát," tvrdí František Černý, další hokejový bohatýr z plzeňské líhně. „Vyhrát titul by bylo skvělé a Martin Straka by si to rozhodně zasloužil," zdůrazňuje útočník, vůdce týmu a nyní v Plzni trenér mládeže.

„Zatímco nám se uzdravují hráči, Zlín se potýká s marodkou. Následné dva zápasy v Plzni hodně napoví. Rozhodovat bude zase odhodlání, bojový duch," říká Ebermann.

Aby neurazil přízeň Štěstěny, oblékne na sobotní a nedělní souboj ´vítězný´ oblek. „Vítězné věci se nemění," drží se člen klubového vedení zažitých rituálů.

„Mužstvo naskočilo a hraje podobně jako kolem Vánoc, kdy nebylo k poražení," připomíná Bednář.

A stejně mluví i Ivan Vlček. „Série je zatím vyrovnaná, ale jsem přesvědčen, že tentokrát Plzeň vyhraje," tvrdí bývalý obránce. V extralize Vlček odehrál 823 zápasů, což byl tehdy rekordní zápis. A do finálové řeže proti Trenčínu táhl Škodovku coby kapitán, když céčko převzal po zraněném Josefu Řezníčkovi.

A komu fandí on, dlouholetý šéf plzeňské družiny a nyní celé extraligy?

„Já si zápasy v rodné Plzni užiju, ale vzhledem ke své funkci musím zachovat odstup. Ale divákům přeju parádní hokejovou podívanou," prohlašuje Řezníček, bek s 1035 starty na ligové scéně.