V ČEZ Aréně zatím udolali sedm z osmi soupeřů a bodovali ve všech utkáních.

Ulevilo se i trenérovi Jiřímu Kučerovi. „Ten promarněný zápas seděl klukům v hlavách a další případný neúspěch by je potopil ještě víc. Ale proti Budějovicím ukázali, že se jen tak nedají,“ říkal Kučera.

„Nebylo to bez kazu,“ přiznával kouč při vědomí divoké první dvacetiminutovky. Ta skončila 3:2 pro domácí.

„Zase jsme dostali gól v naší přesilovce, ale stále jsme vedli. A i když soupeř vyrovnal, dokázali jsme přidat další branku,“ bilancoval trenér.

Trefu Petera Fabuše sedm vteřin před koncem úvodní třetiny označil kouč za klíčovou. „A potom v úvodu druhého dějství ubráněné oslabení,“ připomněl Kučera. Plzeň odolávala ve třech plné dvě minuty. „Kluci hráli výborně. Obětavě, padali do ran. To se cení. A podržel nás Málek,“ chválil Kučera gólmana.

V 35. minutě bylo domácím ještě lépe. To Michal Dvořák v přesilovce přidal po Kracíkově pobídce čtvrtý gól. A Plzeň stav už ve zbývajíím čase i přes snahu hostů udržela.

„Takový je hokej. Ve Vítkovicích jsme o vedení přišli během minuty, teď jsme vydrželi víc než třetinu,“ přemítal kouč. „Skvělý byl Málek, ale svou sílu ukázal celý tým.

A to sestava plzeňských šiků nebyla zdaleka úplná.

Trest vyřadil obránce Maria Cartelliho a v úvodu zápasu odstoupila kvůli problémům se zády čerstvá posila zadních řad Lukáš Derner. „Asi uskřípnutý sval,“ vysvětloval Kučera.

Plzni ale chyběla i dvě zraněná levá křídla Adamský s Ludvíkem. „Hráli jsme proto jen na tři útoky a s Tomášem Vlasákem nalevo,“ říkal kouč.

Triumf si pochvaloval i plzeňský obránce Stanislav Jasečko. „Budějovice mají silné mužstvo. Plné skvělých bruslařů, je těžké je honit. Momentálně jsou ale trochu v krizi a my jsme toho dokázali využít,“ řekl bek, který v minulosti oblékal také dres Jihočechů. „Člověk si vzpomene, ale rychle si uvědomí, kde ho platí,“ podotkl s úsměvem.

A co radí urostlý bohatýr před dalšími souboji, kdy Plzeň hraje s relativně slabšími soupeři. Zítra na ledě posledního Kladna a v neděli doma s nováčkem z Ústí.

„V extralize není slabého soupeře. Do každého utkání musíme jít, jako kdybychom hráli s prvním,“ zdůraznil Jasečko.

Gólman držel kasu pevně zavřenou

Po zápase ho spoluhráči plácali po přilbě, po hlavě ještě víc než jindy. Bojem nažhavení diváci skandovali jeho jméno. Roman Málek, burácelo hokejovou arénou.

Gólman. Muž úterního duelu Plzně s Českými Budějovicemi. Celkem čelil téměř padesátce ran soupeře. Dvakrát, ještě během první třetiny, nešťastně kapituloval. Ale ve zbývajícím čase držel plzeňskou kasu pevně zavřenou.

To jste zlikvidoval 36 střel. Vytáhl proti soupeři skvělé zákroky.
Zachytal jsem si, jako vždycky. Ale my hráli dobře jako mužstvo. Kluci skákali do střel, zblokovali velký počet nebezpečných ran. Hodně mi tím pomohli.
Tížil vás předchozí nepovedený zápas ve Vítkovicích?
Myšlenky na Vítkovice se asi honily v hlavě nejen mně. Také proto byla první třetina hodně divoká. Byl jsem rád, že jsme šli do kabin s gólem náskoku. A uklidnila nás čtvrtá branka Michala Dvořáka.
 
Jak moc mrzely ty dvě dost zvláštní branky ve vaší síti?
Spíš jsem si říkal, co vlastně můžu dělat. Při tom prvním gólu jeli dva na jednoho. Nahrávku jsem ještě tečoval, pak jsem do puku ještě jednou bouchl, ale ten se znovu odrazil k soupeři a do branky. Při druhém gólu se to přede mnou mlelo. Vím, že někdo zahrál rukou, ale puk jsem viděl až v brance. Nechci se tím ale zabývat, vždyť jsme udolali silného soupeře.
 
Co vás na tom těší nejvíc?
Asi to, že jsme ukázali, že máme silné mužstvo, které je schopné otáčet zápasy. A nenenechá se zlomit pár nepříznivými momenty Jsem rád, že jsme udrželi vítězství, které jsme několikrát předtím ztratili. Je to důležité. Jak pro mužstvo, tak i pro mě.