Tohle arbitrům během utkání připomínají často hrubě fanoušci. Důrazně se ohrazují hráči i trenéři.

Ozývají se však také činovníci a zástupci sponzorů.

Po zápase se Slavií tak učinil Roman Blažíček, předseda správní rady HC Lasselsberger a generální ředitel největšího sponzora klubu.

„Úroveň rozhodčích je slabá. Chceme, aby se lidé hokejem bavili, mohli vidět kvalitní zápasy, ale někteří sudí svým přístupem hokej jednoznačně kazí,“ prohlásil před novináři Roman Blažíček.

„Zdůrazňuji, že tak nečiním z pocitu , že by někdo měl snahu křivdit konkrétně Plzni,“ podotkl. „Mám ale výhrady vůči přístupu některých delegovaných pracovníků hokejového svazu a nechci si je nechat jen pro sebe,“ uvedl hodně rozzlobený šéf generálního sponzora plzeňského klubu.

„Pokud by měl tento trend pokračovat, nejspíš zvážíme, zda do hokeje budeme dál dávat nemalé prostředky,“ zcela vážně varoval Blažíček.

„My sponzoři totiž nepřímo přispíváme i na činnost rozhodčích, a proto máme morální právo od nich vyžadovat kvalitní práci. Řešit věci přes média není sice šťastné, ale míra trpělivosti se naplnila a je nutné hledat nějaká východiska,“ řekl na vysvětlenou.

Král: Pomůže jen razantní změna a profesionalizace

Možnost, že by HC Lasselsberger mohl přijít o podporu svého největšího partnera kvůli rozhodčím, se sice prezidenta Tomáše Krále dotýká, ale nepřekvapuje ho.

„Nedivím se takovému postoji,“ říká Tomáš Král. „V hokeji se točí stamiliony korun. Kluby, hráči, trenéři jsou pod obrovským tlakem a práci jim může v důsledku pokazit sudí amatér. Člověk, který se hokejem vlastně jen baví.“

Co vám na rozhodčích vadí nejvíce?
Nestejný metr, a vůbec celkově nízká úroveň sudích. Snad po každém zápase posíláme na svaz výhrady vůči určitým verdiktům rozhodčích a ti jsou pak následně trestáni. Jenže co s tím, když body nám už nikdo nevrátí.
 
Jenže Plzeň patří také k nejvylučovanějším týmům v soutěži.
My to s hráči řešíme, ale někdy je to těžké. Máme rozdávat pokuty za něco, co faul nebyl? Nebo za zákrok, který třeba hned vzápětí u soupeře projde? Právě nejednotný výklad pravidel je asi nejvýraznějším mínusem.
 
Znáte způsob, jak úroveň rozhodování v extralize pozvednout?
Pomohla by jen razantní systémová změna a určitě profesionalizace. Vždyť ani pan Halas nešéfuje sudím na plný úvazek, což mi v profesionální soutěži přijde zvláštní. A profesionály by měli být určitě sudí. Dobře placení, ale zároveň odpovědní za své výkony.
Myslíte, že v zahraničních ligách je úroveň arbitrů vyšší?
Nedávno jsem mohl nějaký čas sledovat zblízka zápasy v zámořské NHL. Tam jsou na ledě čtyři sudí a přitom o nich téměř nevíte. Ovšem nevidíte ani protesty hráčů, takový mají rozhodčí respekt. Všichni vědí, co se smí, co ne. Hákovat ne, ale dohrávat tělem osobní souboje, ano. Tak bych si to představoval i u nás.