Hned trojnásobné zastoupení bude mít plzeňský hokej v dnešním mezistátním duelu Česko – Švédsko z programu Karjala Cupu, který v HM Areně začne v 18.00 hodin.

V roli kapitána se představí útočník Jan Kovář, jedna z opor mistrovské Škodovky z roku 2013 a nyní osobnost ruského Magnitogorsku. Naskočí i Dominik Kubalík, střelec Indiánů, i jeho dlouholetý parťák Jakub Jeřábek (na snímku) – nejlepší obránce minulé extraligy a nyní člen elitní pětice beků prestižní KHL.

„Reprezentace v Plzni už dlouho nehrála a o to víc se na ten zápas všichni těšíme," komentoval Jeřábek krátký návrat do rodného města. „V hledišti budou rodiče, babi s dědou, k tomu spousta známých. Věřím, že si užijeme skvělou atmosféru, která k hokeji v Plzni vždy patřila," přál si pětadvacetiletý reprezentant, který nyní válí v týmu Víťazu Podolsk.

V KHL si Jeřábek zatím ve 24 zápasech připsal čtyři góly a 12 asistencí, když naposledy svému týmu pomohl v přestřelce s Minskem k výhře 9:6 hned dvěma góly a na další tři přihrál.

Zažil jste někdy předtím tak povedený zápas?
Asi ani v žácích ne. V extralize jsem možná dosáhl na tři kanadské body, ale na pět, to ne.

Třeba byste se mohl dnes dočkat i prvního gólu za národní tým.
Tak nebylo by to špatné, ale bude stačit, pokud Švédy porazíme a bude to dobrý zápas.

Jak si užíváte krátký návrat domů?
Je to krásný, i když trochu hektický. Člověk se toho snaží hodně stihnout a zdá se, že na nic není čas. Ale stojí to za to. To hned tak nezažiju, abych to měl z domova kousek na stadion, kde mě čeká zápas s nároďákem.

Vy nebydlíte s reprezentací?
Bydlím. Sice jsme dostali možnost spát doma, ale já ji nevyužil. Přítelkyně zůstala s pejskem v Rusku a nemám tu ani všechny věci. Takže raději na hotelu obývám pokoj s Dominikem Kubalíkem.

Asi nebylo příjemné sledovat, jak na Plzeň i na vašeho parťáka dolehla hned v úvodu nové sezony krize?
To ne, ale pořád jsem si říkal, že je teprve začátek extraligy a že se kluci do toho zase opřou a začnou vyhrávat. Prostě ztratíte pár zápasů o gól, k tomu nějaká zranění a motáte se v tom. Ale myslím, že to nejhorší už mají za sebou.

Nevedlo se mužstvu a góly nestřílel ani Kubalík. Co jste mu radil?
Snažil jsem se ho hlavně povzbudit, protože i v těch ztracených zápasech patřil k nejlepším hráčům. A spíš jsem mu říkal, že jako jeden z lídrů týmu to musí vzít na sebe.

Změnil jste soutěž, klub, přesto jste znovu tahounem obrany a ještě podporujete ofenzivu. Čemu to přičítáte?
Zápasy v KHL jdou rychle po sobě a je třeba poznat, kdy je nutné odpočívat a kdy si přidat v tréninku. Ze začátku to chvilku drhlo, ale teď si to docela sedlo.

Zato výkony Víťazu jsou jako na houpačce.
Tým není špatný. Doma hrajeme docela slušně, jen venku se nám tolik nevede, ale třeba to taky zlomíme.

Je něco, co vás v Rusku překvapilo? Ať už hokejově nebo v běžném životě?
Kvalita KHL je známá, s tím jsem počítal. A tím, že jsem startoval na posledním mistrovství světa v Rusku, tak jsem byl na leccos připravený. Podolsk je kousek od Moskvy, takže za necelou hodinku můžeme být v centru města. Jen lidi jsou tu takoví odtažití. Ani vám neodpoví na pozdrav a tváří se, jako byste je obtěžovali. Ale to jsou drobnosti.