„Pocity? Tak určitě zklamání, ale nijak zásadní,“ prohlašuje prezident klubu Tomáš Král. „První, skromnější část cílů jsme splnili. Další krok nám už nevyšel, což mě mrzí. Zvlášť když umístění týmu v závěru minulého roku vzbuzovalo optimističtější úvahy. Ale za propadák bych náš výsledek neoznačil. Fanoušci si museli přijít na své,“ podotýká klubový šéf.

Plzeň totiž projela sezonou hodně divoce. Její zápasy byly plné zvratů, gólových přestřelek a většinou končily až v nastavení nebo na nájezdy.

Hra Lasselsbergeru?

Drtivá ofenziva, ale také řada minusů. Tým srážela bídná obrana, častá hra v oslabení a velký počet inkasovaných gólů. Také proto v závěru základní části Jiřího Kučeru na postu hlavního kouče nahradil Miloslav Hořava.

„Stále se mě někdo ptá, zda naše hra za Jirky Kučery nebyla příliš útočná, příliš riskantní. Možná byla, ale tým se s ní dlouho držel v popředí soutěže. Ještě 23. prosince jsme byli čtvrtí,“ připomíná Král, že zásadní změnu na střídačce dělal jen nerad.

Tušíte, proč mužstvu po Vánocích došel dech?
To jsme prohráli tři zápasy v řadě, doma s Litvínovem, ve Zlíně a v Třinci. To se nás negativně dotkly i sporné verdikty sudích. Rozhodčí byli sice následně potrestáni, ale nám body nikdo nevrátil. A naopak celky, předtím pod čarou postupu, se zázračně zvedly a jejich neuvěřitelné vítězné série situaci kolem postupu zkomplikovaly. My jsme se dlouho drželi na sedmé příčce a nakonec jsme se málem nevešli ani do desítky.
Je konečná devátá příčka reálným odrazem síly mužstva?
To si nemyslím. Vždyť chybělo málo a teprve jsme začínali hrát play off. V průběhu extraligy jsme jen málokdy vyšli naprázdno, naopak jsme sehráli řadu výborných zápasů. Tým má svou sílu a je třeba dál pracovat. Daří se juniorům i dorostu. Konečně také v Plzni dorůstá kvalitní hráčská generace, což mě hřeje. A dovedu si představit, že do dvou let vytvoří čtvrtou řadu v áčku právě tito mladíci.
Proč tedy Plzeň ale znovu skončila před branami čtvrtfinále?
Těch aspektů je víc. Měli jsme druhý nejproduktivnější jší útok v lize, ale zároveň jsme byli druzí v počtu inkasovaných gólů. Ale hlavně jsme byli nejtrestanějším mužstvem. Nedisciplinovanost a z ní pramenící hra v oslabení, často po naivních tupých faulech obírala tým o síly, o body a v konečném kontextu i o přímý postup do čtvrtfinále.
Ovšem nekázeň se s týmem táhla od začátku sezony až do konce.
Jistě. Přitom snaha ukáznit tým, to bylo hlavní téma příprav na zápasy už za Kučery s Černým. Rozbory u videa, pohovory s hráči, pokuty, tohle trenéři zkoušeli, ale vše marné. Dokonce jsme požádali rozhodčího Šindlera, aby týmu vysvětlil, co a jak se v extralize píská. Ale ani to nějak výrazně nezabralo.
Chcete říci, že tohle mužstvo prostě umravnit nelze?
To si nemyslím, ale je třeba se poučit a najít cestu, jak mužstvo utáhnout k větší disciplíně. Můj názor? Být vůči hráčům ještě přísnější a razantnější než dosud. Zvýšit postih za hloupé a ničím neomluvitelné fauly. To je podle mě jediný způsob.
Takže se potvrzuje váš názor, že na hráče platí jen finanční bič?
Určitě v situaci, která ohledně platů hráčů v extralize panuje, kdy jsou z tohoto důvodu klubové rozpočty našponované, musí začít víc platit úměra mezi odměnou a výkony. Beru tolik a tolik, takže je jasné, že musím být také patřičně na ledě vidět. Něco pro tým odvést. A pokud ne, musí hráč počítat s nějakými finančními sankcemi.
Nemáte teď chuť zveřejnit platy hráčů, jak jste už párkrát naznačil?
S tím jsem neměl nikdy problém a přijde mi až směšná diskuse, která se kolem té otázky točí. Nejsem veden nějakou záští nebo závistí vůči hráčům. Vnímám to jako možnost přiblížit tisícům fanoušků podmínky, v nichž kluby v Čechách hokej dělají. Kolik peněz je třeba dát dohromady, aby tým mohl fungovat.
Jste ochoten svou myšlenku realizovat i přesto, že byste byl v extralize jediný?
Určitě, pokud dospěju k názoru, že to bude ku prospěchu věci.
Chystáte pro příští sezonu nějakou výraznou obměnu kádru?
Ne. Většina hráčů je pod smlouvami. Výjimkami je trio Divíšek, Kracík a Redlihs, s nimiž nyní jednáme. Takže očekávám, že v mužstvu dojde jen k mírnému pohybu.
Máte nějaké signály, že by někteří z hráčů, i když jsou pod smlouvou, měli zájem odejít do zahraničí?
Pokud vím, tak o zahraničním angažmá uvažuje jen Divíšek. Spíš se ozývají cizí kluby. O obránce Benáka už dlouho usiluje švýcarský Davos. Na Vampolu se zase přijeli podívat zástupci ruské Ufy.
Povede Plzeň také v příští sezoně trenérská dvojice Hořava, Rulík?
Otázku trenérů budeme řešit příští týden.
A co vy? Chystáte jako jeden z kandidátů na post předsedy hokejového svazu svou předvolební kampaň?
Tak nejsem ještě zdaleka rozhodnutý, zda vůbec kandidaturu přijmu. Sice mě nabídka skupiny lidí v čele s panem Gutem, kterých si vážím, potěšila, ale svaz se nenachází v jednoduché situaci a vyřešit ji, znamená věnovat se té práci od rána do večera. A tím jsem si prošel už v Plzni a nejsem si jistý, zda to chci zažívat znovu.
Co vás ve vašem rozhodování, zda kandidovat či nikoliv, ovlivní?
Musím si vše pořádně zvážit. A to i proto, že některé lidi si v čele svazu dovedu představit a některé ne.