Český svaz ledního hokeje by měl projít obrozením.

„Řada věcí by se dala dělat efektivněji. Rezervy jsou hlavně v oblasti ekonomiky, ve způsobu nakládání s financemi,“ uvedl Tomáš Král a potvrdil, že se hodlá ucházet o křeslo svazového předsedy.

Ovšem jen pokud získá podporu Asociace profesionálních klubů (APK). „Do červnových voleb půjdu pouze za podmínky, že to bude vůle APK,“ oznámil Král

Řídící orgán extraligy svého kandidáta vybere v závěru května ze tří adeptů.

Vedle šéfa plzeňského klubu se o přízeň členů APK budou ucházet také generální manažeři Zbyněk Kusý z Pardubic a František Černík z Vítkovic.

Spekulovalo se rovněž o Petru Břízovi, ovšem generální manažer Sparty se do souboje nakonec nepřihlásil.

„Škoda. Bříza je uznávanou hokejovou osobností, zároveň to je vzdělaný a komunikativní člověk,“ uvedl Král. „Petra bych podpořil. Jsme si blízcí i názorově, ale zatím se na tuhle funkci necítí.“
I proto Král vytáhl do bitvy o předsednický stolec sám.

„Přitom jsem nikdy podobné ambice neměl. Ale když mě před časem oslovila skupina lidí v čele s panem Gutem, tak mě to potěšilo,“ připustil.

A lidí, kteří by plzeňského právníka viděli rádi v čele svazu po Vratislavu Kulhánkovi, přibývalo.
„Začal jsem se tou možností zabývat,“ uvedl Král.

Zvlášť když jako předseda arbitrážní komise a stálý host výkonného výboru svazu viděl, jak se věci řeší. Nebo spíš neřeší.

„A problematiku znám i z pozice šéfa klubu,“ podotkl prezident HC Lasselsberger.

Ačkoliv Král netuší, jakou má kdo z kandidátů nyní podporu, nějakou volební kampaň nechystá.

„Abych teď najednou objížděl kluby a sliboval hory doly, to není můj styl. Mám svou představu, a tu nabízím,“ prohlásil.

A Králova vize?

„Předseda by měl být diplomatem a zároveň manažerem, schopným sladit činnost svazu organizačně i odborně,“ prohlásil.

Pokud by Král ve volbách uspěl, zaměřil by se hned na ekonomiku.

„Svaz je momentálně v mínusu o několik desítek milionů korun. Výdaje proto musí odpovídat realitě příjmů, to považuji za zásadní,“ vyzdvihl Král nejpalčivější problém.

„Rovněž je třeba posílit pozici Česka v rámci mezinárodní hokejové federace. Ale také zlepšit vztahy mezi svazem a dalšími subjekty na domácí scéně,“ řekl Král

Chtěl by prosadit změny v legislativě, hokejových řádech i struktuře soutěží.

„U mládeže zmírnit nákladné cestování. V extralize mužů zase třeba zavést širší baráž pro dvě extraligová a dvě prvoligová mužstva,“ jmenoval Král namátkou.

Je sice připravený funkci převzít, ale i kdyby u volitelů neprošel, zoufalý nebude.

„Pro mě to není otázka bytí, obživy, ale spíš znovu vyhlídka na hromadu práce,“ řekl. „Podobně jako když jsem před pěti roky začínal v Plzni,“ připomněl.

Svého vlivu v plzeňském klubu by se proto nechtěl zcela vzdát ani v případě zvolení svazovým šéfem.

„To by bylo na zvážení APK, ale pro mě je to srdeční záležitost,“ vysvětloval Král.

„Prožil jsem tu zajímavé i když někdy těžké roky a rád bych ještě s A týmem Plzně dosáhl nějakého výrazného úspěchu. V jaké pozici, to nechávám otevřené.“