Náznak krize z konce října je zdá se zažehnán. Hokejisté HC Plzeň 1929 v závěru první poloviny extraligy přeskočili z červených čísel do kladné bilance, když z minulých sedmi zápasů ztratili pouze jediný. Minulý týden zvládli indiáni ošidné domácí trojutkání, když naposledy v neděli pokořili pěti góly Pardubice.

A i díky celkovému zisku devíti bodů se vyšplhali na třetí místo tabulky. „Doma se očekává, že budete vyhrávat, a není lehké se s tím několikrát po sobě vyrovnat. Taková série vás může nakopnout stejně jako srazit. Ale kluci i pod tíhou té zodpovědnosti obstáli. Výrazně k tomu přispěl návrat uzdraveného útočníka Tomáše Vlasáka,“ prohlásil trenér Marian Jelínek.

Pochopitelnou euforii, která v týmové kabině zavládla, však kouč krotí. „Pohled na tabulku je příjemnější, vládne pohoda, ale pokud chceme na vybojovaných pozicích vydržet, je třeba jet dál a zůstat pokorní,“ zdůrazňuje Jelínek.

Už dnes čeká Plzeň v televizní dohrávce 26. kola souboj v Liberci s tamními Bílými Tygry. Zápas celků z popředí soutěže začíná v 18.10 hodin a přenáší ho Nova Sport. Severočeši naposledy v neděli neskórovali, po sérii sedmi výher za sebou prohráli těsně v Kladně a sčítají ztráty. Tygři nejenže přenechali první místo v průběžném pořadí pražské Spartě, ale zároveň přišli o svého vůdce Petra Nedvěda, který má po zásahu pukem zlomenou čelist a podstoupil operaci. „Říkat si, nemají Nedvěda, bude to snazší, je cestou do pekel,“ varuje Jelínek. „Při absenci takové osobnosti se totiž většinou tým jen víc semkne a každý se sebe vydá ještě o něco víc než obvykle,“ připomíná hokejový stratég.

Vedle nejproduktivnějšího muže celé extraligy Nedvěda budou Liberečtí postrádat i beky Kajínka a Moravce, a v útoku Víška s Urbanem.
Zdravotní problémy však ovlivňují rovněž plzeňskou sestavu. Do obrany se sice po jednozápasové pauze vrátí Jiří Vykoukal, ale kvůli trablům s kolenem je mimo hru Jiří Hanzlík. „Bohužel je to vážnější a nezbývá než počkat na verdikt lékařů,“ oznamuje Jelínek.

V zápase se hodlá odpíchnout od disciplinované defenzivy. „Ale nebudeme jen couvat a čekat, co soupeř. Chceme být aktivní, zlobit rychlým protiútokem a uspět z nějakého brejku,“ upřesňuje kouč. „S 46 body na kontě máme sice zisk na první polovinu základní části splněn, ale každý bod navíc může být kreditem pro horší chvilky,“ podněcuje bojovnost mužstva Marian Jelínek.