Od výhry v úvodním kole nad Třincem téměř nic, šest porážek. Až včera hokejisté Škody Plzeň zase zabrali a doma udolali v devátém kole extraligy Vítkovice 1:0.

Na vítězství se výrazně podepsal gólman Pavlát, který v úporné bitvě dvou trápících se celků kryl všech 30 pokusů soupeře. A také obránce Dujsík, který ve 48. minutě svým gólem rozhodl o důležité výhře Plzně.

Vítkovičtí se v závěru ještě hnali za vyrovnáním, domácí byli pod tlakem, ale díky Pavlátovým zákrokům nakonec zlomili dlouho sérii nezdarů a s natěšenými diváky si zase užili vítězné oslavy. Navíc se Škodovka odpoutala ze dna tabulky a Rideru stlačila pod sebe.

„Bylo to hodně vyrovnané utkání, v naší situaci jsme strašně rádi, jak jsme to zvládli. Kluci to odbojovali,i ten hektický konec. Vynikající byl gólman Pavlát,“ ocenil po zápase plzeňský trenér Petr Kořínek.

Plzeňský trenér Petr Kořínek.Plzeňský trenér Petr Kořínek.Zdroj: hcplzen.cz

V zápase bylo hodně znát, že se střetávají dva celky, kterým se nevede. Indiáni hráli navíc s vědomím, že pokud nenastane zlepšení, přijdou podle avíza z vedení plzeňského klubu změny.„Klub vydal nějaké prohlášení, ale my se snažíme soustředit na to, abychom tým připravili co nejlépe na zápas. Snažíme se v tréninku kluky povzbudit, zvednout jim sebevědomí a vítězství nad Vítkovicemi je proto důležité,“ uvedl Kořínek.

Výhra se nerodila lehce.

V úvodní nervózní třetině měli více ze hry hosté z Vítkovic, ale Pavlát vyčapal Fridricha a kryl i pokusy Mikuše a Kaluse, který vyjel zpoza plzeňské brány a tlačil puk k tyči. „Měli jsme více šancí než soupeř, ale v koncovce selháváme,“ připustil vítkovický kouč Miloš Holaň. A největší domácí příležitost? V oslabení pláchl Pour, ač tísněný stihl zakončit, ale vítkovického gólmana Klimeše nepřekonal.

Šarvátka.Šarvátka.Zdroj: hcplzen.cz

Ve druhé části se hra vyrovnala, čekání na gól však dál pokračovalo. Škodovka sice hrála dvě přesilovky, jenže nic z toho nebylo. To Pavlát musel tasit další skvělé zákroky. Kryl Bukartsův nájezd i Claireauxovu šanci. V závěrečné periodě už to bylo kdo s koho. Bod zlomu nastal ve 48. minutě. Dujsík vypálil, puk trefil vítkovickou tyčku, ale odrazem od brankáře klouzal za čáru. Po dorážce se ještě natahoval Holešinský, ale nebylo třeba. Indiáni vedli, hala bouřila, jenže hosté se ve zbytku času hnali za vyrovnáním. Domácí byli pod tlakem až do konce, kdy Ridera útočila 81 sekund v šesti bez gólmana. Plzeňští opřeni o Pavláta v bráně ale těsnou výhru udrželi. „My jsme předtím těch zápasů o gól prohráli spoustu, teď jsme to zlomili,“ ulevilo se trenéru Kořínkovi.

Zda výhra zvěstuje nástup pro Plzeň lepších časů se ukáže ve čtvrtek, kdy se Škodovka znovu doma střetne od 17.30 s Kometou Brno.

Hlasy trenérů:

Petr Kořínek (Plzeň): „Vstup do zápasu nám nevyšel, možná nervozita, soupeř nás zatlačil, přehrával, měl pár střídání, kdy nás tam zamkl ve třetině, podržel nás brankář. V kabině jsme si něco řekli, druhá třetina se zlepšila, začali jsme se udržovat na puku v soupeřově pásmu, nějaké šance tam už byly. Pořád to bylo 0:0, kluky jsme nabádali, že je to o jedné brance. My těch zápasů o jednu branku spoustu prohráli. Bylo to hodně vyrovnané utkání, víme, v jaké jsme situaci a jsme strašně rádi, jak jsme to zvládli. Kluci to odbojovali, i ten hektický konec. Vynikající byl gólman Pavlát.“

Miloš Holaň (Vítkovice): „My jsme nastoupili do zápasu dobře, byli jsme aktivní, měli jsme několik vyložených šancí, dostávali jsme se do těch prostorů, kam potřebujeme, ale selháváme v koncovce. Po té první třetině, neříkám, že Plzeň neměla žádnou šanci, ale my jsme jich měli daleko více. Ve druhé třetině si myslím, že i tím vyloučením, které jsme dali Plzni, se hra vyrovnala. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo dá ten gól. Dneska si obě mužstva nepomohla ani přesilovkami, nebylo jich mnoho, hrálo se disciplinovaně. To, co nás momentálně nejvíc trápí, je proměňování šancí."

Škoda Plzeň – Vítkovice 1:0

Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0. Branky a nahrávky: 48. Dujsík (Matýs, Holešinský).

Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Brejcha, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Střely na branku: 24:30. Diváci: 4 023.

Nejlepší hráči: Dominik Pavlát – Lukáš Klimeš.

Plzeň: Pavlát – Kvasnička, Zámorský, Houdek, Dujsík, Malák, Piskáček – Hrabík, Lev, Schleiss – Holešinský, Mertl, Matýs – Pour, Adam, Rekonen – Straka, Jansa, Indrák – Šiler. Trenéři: Kořínek a Bombic.

Vítkovice: Klimeš – Percy, Grman, Mikuš, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Chlán, Mueller – Fridrich, Krieger, Lakatoš – Kotala, Claireaux, Kalus – Lednický, Dej, Krejsa. Trenéři: Holaň a Philipp.