Zlomili další černou sérii. Poté, co v minulém kole zastavili v Karlových Varech šňůru proher, zabrali hokejisté Škody Plzeň naplno i na domácím ledě. Tam předtím Indiáni ztratili tři zápasy, ale páteční souboj 41. kola s Pardubicemi vyhráli 4:1 a Dynamo porazili počtvrté v sezoně. Výhrou potěšili přes čtyři tisíce diváků, kteří do HM Aréna dorazili.

V ofenzivě Indiánů se překvapivě a po téměř tříměsíční pauze způsobené zraněním objevil Hollweg. Fanoušci jeho návrat bouřlivě vítali a americký útočník se také stal jedním z motorů plzeňské jízdy za třemi body.

„Ryan ohlásil, že je připraven, a protože nám chyběli Kubalík s Indrákem, tak jsme ho rádi nasadili. Tým nastartoval a svým důrazem byl hodně platný," říkal po zápase plzeňský trenér Michal Straka.

V první třetině Dynamo jako by ani neexistovalo. Dlouhé minuty se hrálo výhradně před Kopřivou v pardubické brance. Na střely vyhrála Škodovka první část 15:3, na góly 1:0.

To v 18. minutě Kracíkovu přihrávku z rohu usměrnil mezi nohy gólmana Beran a hned se sháněl po puku. V extralize dal první gól, navíc poprvé hrál v elitní řadě Plzně.

„Tlačil jsem se před bránu a Kráca mě tu ideálně našel," povídal dvaadvacetiletý útočník, vyhlášený nejlepším hráčem vítězů.

V druhé třetině Plzeň svůj náskok zvýšila. Po Pulpánově pasu vyrazil do úniku Kratěna, protlačil se před Kopřivu, ale byl zahákován. V následné přesilovce se domácí dostali do přečíslení dva na jednoho, Johnson si počkal na pohyb Kopřivy a střílel do odkrytého prostoru – 2:0.

Hosté ztráceli kontrolu nad zápasem, přitvrdili a hra se vyostřila. Domácího brankáře Machovského píchl Marcinko a dočkal se ruční odvety od Kudroče. Šarvátka spustila lavinu dalších vyloučení. Vzápětí totiž Lev na opačné straně čistým hitem zasáhl pardubického Nahodila, do role mstitele se pasoval Čáslava, ale větší trest postihl domácího hráče. Lev musel předčasně do kabiny a Indiáni se bránili ve třech proti čtyřem a poté i pěti soupeřům. Hosté výhodu využili. Ještě ve čtyřech proti třem prostřelil Machovského bez přípravy Redenbach – 1:2.

Jenže to bylo ze strany Dynama vše. Plzeňský gólmana v pokračující přesilovce hostů už další komplikace nepřipustil. „Šlo o klíčové momenty zápasu. Machy spolu s hráči, kteří chodili na oslabení, odvedli skvělou práci," ocenil Straka. „O druhé pauze jsme se snažili tým hlavně uklidnit, aby si kluci všímali jen hry a nereagovali na rozhodčí ani na soupeře," zdůraznil plzeňský kouč.

Hned v úvodu třetí třetiny mohl v oslabení rozhodnout z brejku Presinger, ale puk za Kopřivu nedostal. V 50. minutě však Svoboda po rychlé výměně puku s Hrňou překonal pardubického brankáře potřetí. Zásah ještě přezkoumali sudí, ale gól platil – 3:1.

V závěru hosté sáhli k dlouhé hře bez brankáře. Machovský však odolával a ranou přes celé hřiště se málem zapsal mezi střelce. Dvacet vteřin před koncem pak výhru Plzně trefou do opuštěné klece zpečetil kapitán Kratěna.

„Tým prokázal obrovskou vnitřní sílu a odehrál dobrý zápas," chválil Straka.

Už v neděli se Plzeň postaví v Liberci vedoucímu týmu soutěže. Zápas od 17.20 hodin přenáší ČT Sport.