Zestárl jste za uplynulých deset měsíců?

Někteří hráči mi to se smíchem připomínají. Běžně prý vlasy zešediví během patnácti let a já to stihl za sezonu.

Tolik si člověk připouští zodpovědnost za výsledky?

I když jsem už v pozici asistenta dělal tu práci na maximum, tak rozdíl v tom je. Najednou si uvědomíte, kolik toho může vaše rozhodnutí ovlivnit a že musí být správné. Aby mužstvo šlapalo, vítězilo a měli z toho radost i lidi, kteří nám fandí v hale, doma nebo v hospodě. Ale zvládali jsme to jako tým a s kolegy jsme se snažili mužstvo nachystat vždy na sto procent.

O to víc asi mrzí porážka v sedmém semifinále v Třinci a konec sezony?

Mrzí to pořád. Možná trochu vyprchalo okamžité zklamání, ale zase vám víc dochází, jak málo chybělo. Že Třinec byl hratelný. Jiné by to asi bylo, kdyby nás sešrotovali 4:0. Ale byli jsme zápas od vysněného finále, které by si Plzeň zasloužila. Nevyšlo to a je to velká škoda.

Které momenty ze série s Třincem vás mrzí nejvíc?

Že jsme za stavu 2:0 na zápasy neurvali doma třetí bod. No a hlavně mrzí pátý zápas v Třinci, kdy jsme ještě chvíli před koncem vedli, ale pak přišly dvě střely a soupeř to otočil k výhře. Tam se série nalomila.

V extralize jste obhájili bronz. Jak výsledek hodnotil šéf klubu Martin Straka?

Vyřazení v semifinále ho stejně jako mě hodně mrzelo. Jde za ním veškerá odpovědnost a určitě cítil, že tým měl na finále. Takže byl zklamaný, ale na druhé straně dával najevo, že se sezonou je spokojený. Plzeň dál patří do české špičky. A kdyby nám před sezonou někdo řekl, že budeme třetí v Evropě i v extralize, tak bychom to asi brali.

Kde jste tým viděl reálně před sezonou vy?

Já jsem mančaftu věřil. V bráně jsme sice měli mladého gólmana Dominika Frodla, ale podával skvělé výkony. Navíc mu kryl záda zkušený Dima Milčakov a naši mladí byli zase o rok zkušenější. Takže jsem předpokládal, že bychom se měli pohybovat v horní třetině tabulky. A až na dobu kolem listopadu, kdy jsme spadli na osmé místo, to tak bylo.

Ani propad mimo pásmo přímého postupu do play-off vás neznervóznil?

Nebylo to příjemné, ale oproti soupeřům jsme měli o tři zápasy odehrané méně a na pátého nám chyběly snad jen čtyři body. Navíc jsme pořád nějak bodovali. Ani herně to nebylo špatné, jen jsme nedávali góly. Takže bylo důležité zachovat klid a kluky podržet.

Nebo sáhnout k výměně hráčů. To jste ale neudělali.

Něco jsme sice zvažovali, ale já jsem trejdy dělat nechtěl. A jak se ukázalo, byl to dobrý tah. Pár kluků, kteří byli v základní části na hraně sestavy, se v play-off zvedlo a odvedlo dobrou práci.

Bez Michala Moravčíka a Jana Kováře, kteří se do Plzně vrátili v sezoně ze zámoří, by však cesta k bronzu byla asi složitější, že?

Rozhodně. Oba nám hodně pomohli. Mora nám vytrhl trn z paty v obraně, kde jsme měli řadu zraněných. No a Kovy zvedl celý tým. Vzal to na sebe jako lídr a mančaft to cítil. Kovyho příchod pomohl i Gulimu (Milanu Gulašovi), který hrozně chtěl zlomit horší období, ale nešlo to. S Kovyho příchodem se uklidnil a hrál zase jako z partesu.

Jaké to je trénovat Milana Gulaše? Zkušeného borce, srdcaře, který pro tým dýchá a během zápasu by nejraději neslezl z ledu…

Není to složité. Guli je profesionál a nikdy mezi námi nevznikl sebemenší problém. Jako kouč se na něj můžu spolehnout. Navíc má skvělý fyzický fond a natrénováno jako málokdo, takže ho jen tak neutaháte (úsměv).

V extralize jste nejmladším koučem. Pociťujete po zisku bronzových medailí u kolegů z branže větší respekt?

To neřeším. Buď člověk respekt má, a pak je jedno, kolikátý v lize skončí. A nebo ho nemá – a nepomůže mu ani titul. Za sebe říkám, že v Plzni v tomhle ohledu vše klape. Moji kolegové i nadřízení v čele s Martinem Strakou nebo Tomášem Vlasákem jsou sice velké hokejové osobnosti, ale také profíci. A i když se mnou třeba nesouhlasili, tak na konci někdy i bouřlivějších debat vždycky padla věta, je to na tobě. Což jsem oceňoval.

Jedna sezona končí, je však třeba už myslet na další. S jakým kádrem a kdy ji zahájíte?

Jasné je, že kondiční část přípravy začneme 20. května, na suchu odmakáme osm týdnů a na led vyjedeme 24. července. Otázka složení mužstva je spíš pro šéfa klubu nebo sportovního manažera. Co můžu říct je to, že dojde k výraznější obměně, ale jádro mužstva zůstane pohromadě.